21 lipca Senat RP zatwierdził wybór prof. Marcina Wiącka z Wydziału Prawa i Administracji UW na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dr hab., prof. ucz. Marcin Wiącek jest kierownikiem Zakładu Praw Człowieka w Instytucie Nauk Prawno-Administracyjnych WPiA UW. Jest ekspertem w zakresie prawa konstytucyjnego, autorem ważnych publikacji naukowych dotyczących prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego oraz ochrony praw człowieka.

 

Prof. Wiącek będzie nadal pracować na Uniwersytecie Warszawskim. W przyszłym roku akademickim poprowadzi seminaria dla studentów dotyczące praw i wolności obywatelskich oraz praw człowieka.

 

− Za podstawę moich działań będę przyjmował trzy filary: godność, równość i dialog. Godność, a więc przede wszystkim walkę z wykluczeniem społecznym, wsparcie dla grup, które są najbardziej wykluczone: osób z niepełnosprawnościami, dotkniętych kryzysem bezdomności, osób ubogich, starszych, chorych. Równość rozumiem jako brak dyskryminacji ze względu na jakiekolwiek kryteria. Będę starał się tak prowadzić ten urząd, aby wykorzystywać dialog: z władzą publiczną, organizacjami społecznymi, ekspertami, ze wszystkimi ludźmi, którym leży na sercu ochrona praw człowieka – mówi prof. Marcin Wiącek.

 

W głosowaniu, które odbyło się 21 lipca, uczestniczyło 98 senatorów. „Za” opowiedziało się 93, nikt nie był „przeciw”, pięć osób wstrzymało się od głosu. Tym samym Senat RP potwierdził wcześniejszą decyzję Sejmu. Prof. Wiącek obejmie stanowisko po złożeniu ślubowania.

 

Nowy rzecznik praw obywatelskich ukończył Wydział Prawa i Administracji UW, jest też absolwentem Centrum Prawa Amerykańskiego. W 2009 roku, pod kierunkiem prof. Janusza Trzcińskiego, obronił doktorat dotyczący pytania prawnego sądu do Trybunału Konstytucyjnego. W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie kolokwium habilitacyjnego i rozprawy poświęconej dopuszczalności stosowania przez sądy i TK regulacji konstytucyjnych w sprawach wywodzących się z okresu powojennego.

 

Prof. Marcin Wiącek pracuje na Wydziale Prawa i Administracji UW od 2009 roku, a od czterech lat kieruje Zakładem Praw Człowieka. Od 2007 roku jest zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W latach 2003–2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego. Był również członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Od 2014 do 2016 roku był kierownikiem aplikacji legislacyjnej prowadzonej przez Rządowe Centrum Legislacji.

 

Rzecznik praw obywatelskich pełni funkcję ombudsmana, jego kadencja trwa pięć lat i liczona jest od dnia złożenia ślubowania. RPO jest niezależnym urzędnikiem, który stoi na straży wolności, praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji oraz w innych aktach normatywnych. Czuwa nad tym, czy na skutek działania lub zaniechania organów władzy publicznej nie nastąpiło naruszenie prawa, zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej oraz czy nie doszło do aktów dyskryminacji.