Od roku akademickiego 2019/2020 ruszy 12 nowych i 8 przemodelowanych kierunków studiów II stopnia na UW. – Są one pomyślane tak, żeby dać studentom takie kompetencje i umiejętności, które będą w centrum zainteresowania pracodawców za kilka lat – mówi prof. Anna Giza-Poleszczuk, prorektor UW ds. rozwoju. O dofinansowanych ze środków ZIP programach kształcenia opowiadała wraz z dr Agnieszką Janiak-Jasińską na antenie Radia Kampus.
Oferta 20 nowych lub zmienionych kierunków studiów II stopnia na UW została przygotowana w wyniku analizy raportów na temat zawodów przyszłości oraz rozmów z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego uczelni. Dzięki temu proponowane programy kształcenia lepiej odpowiadają wymaganiom obecnego i przewidywanego rynku pracy.
Lepsze dostosowanie programów kształcenia na studiach II stopnia do potrzeb gospodarki i społeczeństwa jest jednym z celów Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju UW (ZIP). – II stopień nie musi być żadnym uzupełnieniem, kontynuacją, „dorabianiem” czegoś, co było na licencjacie. II stopień to nowe wyzwanie: dużo bardziej wymagające, ale też dużo bardziej ciekawe – tłumaczy dr Agnieszka Janiak-Jasińska, pełnomocnik rektora UW ds. jakości kształcenia podczas rozmowy w audycji „Kampus Główny”.
Wśród nowych kierunków studiów II stopnia na UW w roku akademickim 2019/2020 znajdą się:
NOWE KIERUNKI STUDIÓW W JĘZYKU POLSKIM:
- Zarządzanie Big Data (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii),
- Polityki zarządzania dziedzictwem kulturowym (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Wydział Geografii i Studiów Regionalnych),
- Socjologia cyfrowa (Wydział Filozofii i Socjologii),
- Geologia poszukiwawcza (Wydział Geologii),
- Kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej (Wydział Lingwistyki Stosowanej),
- Komunikacja międzykulturowa – Azja i Afryka (Wydział Orientalistyczny),
- Helwetologia – studia szwajcarskie (Wydział Neofilologii),
- Filologia polskiego języka migowego (Wydział Polonistyki),
- Sztuki społeczne (Wydział Polonistyki).
NOWE KIERUNKI STUDIÓW W JĘZYKU ANGIELSKIM:
- Sustainable Development (Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem),
- Physics (Wydział Fizyki),
- Cognitive Science (Wydział Psychologii).
„Filologia polskiego języka migowego” to jedyny taki program studiów w Polsce, z kolei „Helwetologia – studia szwajcarskie” jest unikatowa w skali świata. – Ten unikat powinien zainteresować kandydatów na studia, ale też pokazać, że uniwersytet stara się być różnorodny, wartościowy i stwarza szansę rozwoju również w niestandardowych kierunkach – mówi dr Agnieszka Janiak-Jasińska.
Kierunki studiów II stopnia zostały dofinansowane ze środków Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju UW (ZIP).
Całej rozmowy z prof. Anną Gizą-Poleszczuk i dr Agnieszką Janiak-Jasińską na temat nowych kierunków studiów II stopnia na UW można wysłuchać na kanale YouTube Radia Kampus: