Postać wybitnego hiszpańskiego malarza Pabla Picassa jest od dłuższego czasu w polu zainteresowań polskich badaczy zajmujących się jego twórczością. W działania te włączają się również hispaniści z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, prezentując nowe ustalenia dotyczące jego związków z Polską.

Polscy naukowcy od lat prowadzą badania nad biografią i twórczością Pabla Picassa. Sukces wystawy jego prac w Muzeum Narodowym w Warszawie świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu polskiego społeczeństwa postacią tego wybitnego hiszpańskiego malarza.

 

Szczególnym momentem w życiorysie artysty była jego wizyta w Polsce w 1948 roku. Wydarzenie to stało się przedmiotem badań prowadzonych przez naukowców z Wydziału „Artes Liberales” UW: prof. Jana Kieniewicza i prof. Jana Stanisława Ciechanowskiego. W ostatnim czasie badacze postanowili przyjrzeć się bliżej kontekstowi politycznemu wizyty Picassa.

 

Prowadzenie projektów badawczych związanych z postacią artysty jest możliwe dzięki współpracy polskich i hiszpańskich ekspertów. Od 2018 roku Wydział „Artes Liberales” organizuje wspólnie z Ambasadą Hiszpanii w Polsce coroczne Spotkania Polsko-Hiszpańskie, podczas których eksperci z obydwu krajów debatują na tematy ważne z punktu widzenia historii i kultury.

 

W tym roku spotkania odbyły się w formie międzynarodowej konferencji pt. „Pablo Picasso w Polsce. Sierpień-wrzesień 1948 r.”, podczas której prof. Kieniewicz i Ciechanowski przedstawili wyniki najnowszych badań dotyczących wizyty malarza w Polsce. W konferencji wziął udział m.in. Ramiro Fernández, ambasador Hiszpanii w Polsce.