Na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się międzynarodowa konferencja dotycząca podziemnych przestrzeni dużych miast. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW wraz z Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW. Konferencja rozpocznie się 3 kwietnia i potrwa dwa dni.

3 i 4 kwietnia w Starej Bibliotece na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu będzie się odbywała międzynarodowa konferencja pt. „Podziemia Warszawy w kontekście europejskim. Ukryte oblicza miasta, od powojennej odbudowy po współczesny rozwój”. W debacie na temat funkcji i znaczenia podziemi wielkich miast wezmą udział eksperci z Paryża, Neapolu, Luksemburga, Charkowa i Lwowa.

 

– Chcemy zainicjować dyskusję na temat funkcji podziemi miejskich, przede wszystkim podziemi Warszawy, we współczesnym świecie. Chcemy zapytać o to, co o nich wiemy, na ile zostały przebadane i czy pozostają w użytkowaniu; czy stanowią szansę dla miasta, czy raczej problem i jakie będą ich funkcje w przyszłości – mówi prof. Elżbieta Wichrowska, dyrektorka Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.

 

Ważnym elementem debaty będzie temat powojennej odbudowy Warszawy i strategii traktowania podziemnej wówczas infrastruktury miasta.

 

W wydarzeniu wezmą udział naukowcy, artyści, konserwatorzy zabytków, architekci, interesariusze publiczni i prywatni, a także sami użytkownicy obszarów podziemnych.

 

– Zależy nam na wspólnym przeanalizowaniu kwestii różnorodności strukturalnej i społecznych śladów w historii tych pozornie ukrytych przestrzeni – mówi dr Laurent Tatarenko, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW i dodaje: – Innym, bardziej perspektywicznym, zadaniem jest omówienie – w trakcie  debat z udziałem osób odpowiedzialnych za zarządzanie przestrzeniami podziemnymi, a także ich promocję – wyzwań i rozwiązań wiążących się z ochroną, dostępem i modernizacją tych wyjątkowych miejsc. Chcemy też zaproponować dyskusję skupiającą się na najnowszych trendach związanych z podejściem do obszarów podziemnych jako żywego dziedzictwa oraz na problemie ich zawieszenia między perspektywą turystyczną a integracją podziemi ze społecznością lokalną.

 

Przypadek Warszawy i jej podziemi stanowi punkt wyjścia i odniesienia także do innych miast Europy, wybranych ze względu na symboliczne znaczenie ich podziemi, na oryginalną politykę lokalną, która bezpośrednio dotyczy tych wyjątkowych przestrzeni, lub szczególną rolę, jaką odgrywają one we współczesnym życiu tych miast.

 

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW przy współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.

 

Formularz zapisów i program konferencji znajdują się na stronie CBKW UW >>