– Ta książka to zbiór pięknych, głębokich rozmów z mądrymi ludźmi. Justyna Dąbrowska prowadzi je uważnie i z wyczuciem – tak o książce pt. Miłość jest warta starania. Rozmowy z Mistrzami mówi Katarzyna Basisty, koordynatorka zespołu Welcome Point, w kolejnym – ostatnim w tej serii – odcinku Czytaj z UW.

Katarzyna Basisty jest magistrem socjologii i absolwentką studiów pierwszego stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła studia podyplomowe na kierunkach: glottodydaktyka polonistyczna, Innowacyjny Uniwersytet – tworzenie i realizacja programów publicznych oraz zarządzanie szkołą wyższą jako organizacją projektową.

 

Na UW jest zatrudniona od 2013 roku. Od początku działalności zespołu Welcome Point jest jego koordynatorką, obecnie w ramach Biura ds. Obsługi Kształcenia. Kieruje działaniami w Programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) dotyczącymi wsparcia relokacji pracowników z zagranicy. Od 2016 roku współpracuje z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” UW, będąc lektorką języka polskiego jako obcego.

 

Zamiłowaniem Katarzyny Basisty jest poznawanie innych kultur. Interesuje się również polityką międzynarodową. Jest pasjonatką jazdy na rowerze.

 

 

Justyna Dąbrowska, psychoterapeutka i dziennikarka, przeprowadziła  rozmowy na temat życia z ludźmi kultury, naukowcami, filozofami. Mówią w nich o sensie życia i przemijaniu, o tym, co w życiu najważniejsze.

 

– To rozmowy o fundamentalnych sprawach, szczere i niespieszne, a interlokutorzy bagażem doświadczeń mogliby obdzielić wiele osób – mówi Katarzyna Basisty, koordynatorka zespołu Welcome Point na UW.

 

Wśród dwudziestu czterech rozmówców znaleźli się m.in.: Zygmunt Bauman, Joanna Gomułka, Ryszard Horowitz, Kazimierz Kutz, Karol Modzelewski, Tadeusz Rolke czy Danuta Szaflarska.

 

– Co ich łączy? Podeszły wiek – mówi Katarzyna Basisty i dodaje: – Interesujące z naszego punktu widzenia jest też to, że wiele z tych osób jest związanych z UW.

 

Rozmówcy z UW

Znajdziemy w tej książce interesującą rozmowę z Piotrem Matywieckim – pisarzem, eseistą, a także wieloletnim pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, który mówi m.in. o tym, że „w życiu nade wszystko ważna jest własna wewnętrzna autentyczność. Trzeba do końca życia walczyć z każdym autozakłamaniem, z każdą iluzją, przede wszystkim iluzją co do siebie”.

 

Dla prof. Hanny Świdy-Ziemby, socjolożki również związanej z UW, „ważna jest w życiu rozumiejąca interakcja międzyludzka, to nie znaczy to samo co zgodna, ale chodzi o to, żeby była wymianą myśli. Poprzez książki, przez media, lecz również przez rozmowę z drugim człowiekiem, a także wzajemną pomoc w chorobie, w kłopotach”. To jest według niej źródło radości.

 

W publikacji odnajdziemy również rozmowę z prof. Karolem Modzelewskim, którego książce Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca poświęciliśmy jeden z odcinków cyklu.

 

– Ten zbiór jest absolutnie wyjątkowy i zapada w pamięć. Wracam do lektury tych wywiadów co jakiś czas. Podnoszą mnie na duchu – mówi bohaterka odcinka i podsumowuje: – Książka ta jest znakomitym przykładem warsztatu dla dziennikarzy, a dla czytelników pięknym kompendium wiedzy na temat życia.

 

Książka Justyny Dąbrowskiej Miłość jest warta starania. Rozmowy z Mistrzami znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w wolnym dostępie w dziale Nauki pomocnicze historii.

 

Wszystkie odcinki serii Czytaj z UW znajdują się na uniwersyteckim profilu na kanale YouTube.