W nagraniu wideo prof. Sławomir Żółtek, prorektor UW ds. jakości kształcenia i studentów zwrócił się do osób studiujących na uniwersytecie, porusząjąc aktualne kwestie dotyczące m.in. formy prowadzenia zajęć czy aktywności, w które mogą zaangażować się studenci pomimo pandemii. Prorektor zapowiedział również listopadowe spotkanie online skierowane głównie do tej grupy społeczności akademickiej.

W materiale wideo prof. Sławomir Żółtek, prorektor ds. jakości kształcenia i studentów odniósł się do obecnej sytuacji epidemicznej oraz reżimu sanitarnego i obostrzeń wynikających z objęcia całego kraju czerwoną strefą. Ich rezultatem jest m.in. prowadzenie kształcenia w trybie niestacjonarnym.

 

– Zgodnie z zarządzeniem rektora wszystkie zajęcia zdalne muszą być prowadzone w formie wideo. Mam nadzieję, że poziom tych zajęć będzie wysoki. Liczę na wasze czynne uczestnictwo. Zróbmy wszystko, żeby te zajęcia – mimo formy zdalnej – były i dla was i dla prowadzących pewną formą normalności, jeśli chodzi o komunikację zajęciową – podkreślił prof. Żółtek.

 

Wyjątkiem są zajęcia praktyczne, które mogą odbywać się stacjonarnie. Decyzje o ich przeprowadzeniu podejmują kierownicy jednostek dydaktycznych. Więcej informacji dostępnych jest w artykule „Zmiany w funkcjonowaniu UW w czasie pandemi”.

 

Nie tylko zajęcia

Prorektor UW zwrócił uwagę również na inne aspekty studiowania. – Uniwersytet Warszawski to nie tylko zajęcia. Studiowanie należy rozumieć szeroko. Przez studiowanie należy rozumieć pełną aktywność studentów na Uniwersytecie Warszawskim – powiedział prof. Sławomir Żółtek, prorektor UW. – Uniwersytet Warszawski pomimo tego, że jesteśmy w czerwonej strefie, nie zamarł. Tu się cały czas dużo rzeczy dzieje. Bardzo Was zachęcam i namawiam, żebyście w tych rzeczach uczestniczyli – dodał.

 

Prorektor ds. jakości kształcenia i studentów wymienił różne aktywności, w które mogą zaangażować się studenci. Wśród nich m.in.:

Wsparcie na UW

– Pandemia to jest trudny czas i nie wszyscy sobie z tym dobrze radzą, dlatego chcemy Wam pomóc. Pamiętajcie, że na Uniwersytecie działa Centrum Pomocy Psychologicznej. Jeżeli odczuwacie dyskomfort, który wiąże się z obecną sytuacją czy problemami, jakie macie na Uniwersytecie, to korzystajcie z tego centrum – ono jest dla was – wyjaśnił prorektor Żółtek.

 

Centrum Pomocy Psychologicznej UW (CPP) jest punktem pierwszej pomocy psychologicznej dla społeczności Uniwersytetu. W okresie epidemii koronawirusa jednostka ta udziela bezpłatnych konsultacji terapeutycznych online dla studentów i pracowników uczelni. Od listopada w CPP ruszają grupy terapeutyczne dla studentów UW. Więcej informacji dostępnych jest na stronie Centrum: www.cpp.uw.edu.pl.

 

Na UW działa również ombudsman, czyli rzecznik akademicki – dr Anna Cybulko oraz główny specjalista ds. równouprawnienia – dr hab. Julia Kubisa. O ich działalności można przeczytać w artykule „Akademickie wsparcie”.

W nagraniu prof. Sławomir Żółtek zaprosił wszystkich studentów na spotkanie live, które odbędzie się 17 listopada o godz. 11.00.