Czym jest prawda? Jak matematyka wpływa na filozofię? Odpowiedzi na te pytania udzieli prof. Cezary Cieśliński, zdobywca nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. „Polskiego Nobla”. Wykład odbędzie się 14 stycznia w Światowy Dzień Logiki.

Światowy Dzień Logiki (World Logic Day, WLD) to międzynarodowa inicjatywa, w ramach której na całym świecie organizowane są wydarzenia popularyzujące logikę. Od 2019 roku inicjatywa objęta jest patronatem UNESCO.

 

Wydarzenie obchodzone jest 14 stycznia, w rocznicę urodzin Alfreda Tarskiego (1901-1983) i rocznicę śmierci Kurta Gödla (1906-1978), uczonych uznawanych za jednych z najwybitniejszych przedstawicieli logiki w historii. W obchody Światowego Dnia Logiki włączają się uczelnie i ośrodki badawcze z kilkudziesięciu krajów na całym świecie, w tym również po raz kolejny Uniwersytet Warszawski.

 

Logika matematyczna a logika filozoficzna

14 stycznia o godz. 12.00 wykład otwarty pt. „Logika matematyczna a logika filozoficzna na przykładzie teorii prawdy” wygłosi prof. Cezary Cieśliński z Wydziału Filozofii UW.

 

Prof. Cieśliński należy do grona najważniejszych badaczy teorii prawdy na świecie. Za rozwiązanie kluczowych problemów tzw. deflacjonistycznej teorii prawdy, której zwolennicy opowiadają się przeciwko mnogości najróżniejszych definicji prawdy, został wyróżniony w 2021 roku nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. „Polskim Noblem”.

 

W programie obchodów Dnia Logiki na UW są także wykłady innych naukowców związanych z Wydziałem Filozofii UW, którzy podzielą się najnowszymi rezultatami badań logicznych. Prof. Krystyna Misiuna opowie o logice przekonań, a dr Mateusz Łełyk przybliży problematykę „Granicy Tarskiego”. Po zakończeniu wystąpień odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności.

 

Wydarzenie odbędzie się w auli im. Marii Ossowskiej na Wydziale Filozofii UW przy Krakowskim Przedmieściu 3. Transmisja spotkania dostępna będzie na platformie Zoom: https://zoom.us/j/93190107967

Prof. Cezary Cieśliński jest kierownikiem Zakładu Logiki na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Należy do światowej czołówki specjalistów w zakresie badań nad teorią prawdy, wniósł przełomowy wkład w prace w tej dziedzinie. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła go w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za rozwiązanie kluczowych problemów tzw. deflacjonistycznej teorii prawdy, której zwolennicy opowiadają się przeciwko mnogości najróżniejszych definicji prawdy. Do rozwoju deflacjonizmu znacząco przyczyniła się monografia prof. Cieślińskiego z 2017 roku pod tytułem „The Epistemic Lightness of Truth”. W 2019 roku otrzymał za nią Nagrodę Naukową I Wydziału PAN w dziedzinie filozofii im. Tadeusza Kotarbińskiego oraz Nagrodę Naukową im. Jana Łukasiewicza Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki. Więcej informacji na temat działalności naukowej prof. Cieślińskiego znajduje się w artykule „Pasja i determinacja” w najnowszym numerze pisma UW 4 (101) 2021>>