Naukowcy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego badają starożytne miasto Ptolemais w Cyrenajce we wschodniej Libii. Podczas najnowszych wykopalisk odkryli fragmenty domu dostojnika, kamienne pojemniki i maskę w cysternie na wodę.

Naukowcy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego powrócili do badań w 2023 roku – po 13 latach przerwy, wymuszonej libijską wojną domową – by poznać przeszłość i życie mieszkańców hellenistyczno-rzymskiego miasta.

 

Kierownikiem Polskiej Misji Archeologicznej do Ptolemais jest dr Piotr Jaworski z Wydziału Archeologii UW.

 

Podczas najnowszych prac wykopaliskowych naukowcy odkryli fragment domu dostojnika z okresu rzymskiego, tajemniczą maskę przedstawiającą ludzką twarz oraz kamienne pojemniki ustawione przed wejściem do rezydencji.

 

Dom dostojnika

W centrum znaleziska odsłoniliśmy wewnętrzny dziedziniec, a wokół niego kuchnię, klatkę schodową prowadzącą na piętro oraz pomieszczenie dekorowane mozaiką. Okazało się, że rezydencja została wyposażona w zaawansowany system gromadzenia wody pitnej. Tworzył go zbierający deszczówkę basen na środku dziedzińca otoczonego kolumnadą, z którego woda odprowadzana była do dwóch podziemnych cystern – mówi dr Piotr Jaworski.

 

Maska i pojemniki

Kolejnym odkryciem była m.in. maska przedstawiającą ludzką twarz, którą umieszczono na ścianie jednej z cystern na wodę, oraz trzy kamienne pojemniki znalezione blisko wejścia do domu, służące do składania należności podatkowych lub darów przez obywateli miasta.

 

– Zakładamy, że dom mocno ucierpiał wskutek trzęsień ziemi w drugiej połowie III wieku, po czym został odbudowany i ponownie zamieszkany w okresie późnorzymskim. Znalezienie tych kamiennych pojemników oznacza, że pełnił on nie tylko funkcję prywatnej rezydencji, ale również funkcję publiczną – dodaje dr Jaworski.

W grudniu 2024 roku archeolodzy UW ponownie wyruszyli do Ptolemais, by zainicjować projekt nieinwazyjnych badań akropolu miasta, zaplanowany na kilka najbliższych lat.