Kuwejcko-Polska Misja Archeologiczna (KPAM), w której pracach uczestniczą naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, prowadzi badania na prehistorycznym stanowisku Bahra 1 w północnym Kuwejcie. W bieżącym sezonie archeologicznym badacze odkryli nietypowy fragment zawieszki przedstawiającej drapieżnego ptaka oraz fragment modelu łodzi.

Bahra 1 to stanowisko archeologiczne położone w pustynnym regionie Al-Subiya na terenie dzisiejszego Kuwejtu. W znajdujących się tam pozostałościach prehistorycznej osady widoczne są elementy kultury materialnej neolitu arabskiego oraz chalkolitycznej kultury Ubaid rozwijającej się w południowej Mezopotamii w połowie VI tysiąclecia p.n.e. Bahra 1 jest największą na Półwyspie Arabskim znaną osadą z tego okresu.

 

Od 2009 roku, z dwuletnią przerwą spowodowaną pandemią, badania na stanowisku prowadzi kuwejcko-polska ekspedycja archeologiczna, do której należą przedstawiciele Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Ekspedycja powstała we współpracy z Narodową Radą ds. Kultury, Sztuki i Literatury Państwa Kuwejt (NCCAL).

 

Do najciekawszych odkryć dokonanych tam dotychczas przez kuwejckich i polskich archeologów należy nietypowa budowla zinterpretowana jako świątynia – pierwsza tego typu budowla odkryta w regionie. – W tym roku eksplorowaliśmy teren tuż za budynkiem uważanym za świątynię, aby dowiedzieć się, jak funkcjonowała ona w ramach osady – mówi prof. Piotr Bieliński z CAŚ UW, kierownik ekspedycji ze strony polskiej. – Kontynuujemy też badania pobliskiego zespołu budynków, który kilka razy przebudowano, co wskazuje na jego długie użytkowanie – dodaje.

 

W jednym z pomieszczeń analizowanego budynku odkryto w tym roku fragment kamiennej zawieszki przedstawiającej drapieżnego ptaka z rozpostartymi skrzydłami. – Nie byłoby to nic nietypowego w późniejszym okresie, ale tutaj, w VI tysiącleciu p.n.e. taki przedmiot jest dość zaskakujący – mówi prof. Bieliński. – Przedstawienia takich ptaków znane są z pieczęci ubaidzkich z północnej Mezopotamii. Ale to jest coś innego. Jest to pierwszy tego typu amulet znaleziony w trakcie wykopalisk – wyjaśnia.

 

W trakcie tegorocznych prac znaleziono także, pośród skorup ceramicznych, fragment modelu łodzi. Jak wskazują badacze, to charakterystyczne znalezisko dla stanowisk archeologicznych z okresu Ubaid. Świadczy ono o znaczeniu kontaktów morskich w tym okresie.

 

Wśród innych odkryć dokonanych dotychczas na stanowisku Bahra 1 jest największa kolekcja ceramiki z okresu Ubaid na Półwyspie Arabskim oraz fragment miedzianej szpili – rzadkie znalezisko z tego okresu, eksponowane obecnie w Muzeum Narodowym w Kuwejcie.