W gruzińskiej miejscowości Gonio, na południe od Batumi, zespół badaczy z Instytutu Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW wraz z archeologami z miejscowego muzeum odkrył rzymskie łaźnie pochodzące z drugiej połowy I w. n.e.

 

Zespół archeologów pod kierunkiem dr. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego odkrył łaźnie zbudowane i używane przez wojsko rzymskie. Termy były jedną z budowli wewnątrz fortu Apsaros wzniesionego przez Rzymian w drugiej połowie I w. n.e. Obok twierdzy biegła jedyna dogodna droga z Kolchidy (zachodniej Gruzji) do rzymskich prowincji w Azji Mniejszej.

 

– Podczas pierwszego sezonu badań odsłonięto m.in. część dużego basenu na chłodną wodę (Frigidarium) oraz fragment niezidentyfikowanego pomieszczenia z mozaiką podłogową. Termy budowane dla wojska nie charakteryzowały się przepychem, który najczęściej kojarzy się z rzymskimi łaźniami, dlatego odkrycie mozaiki i wiek budowli są zaskakujące – mówi dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski. – Spodziewaliśmy się, że znajdziemy budowle z II–III w. n.e. Odnalezione termy pochodzą niemal na pewno z drugiej połowy I w. n.e. i są śladem wczesnej obecności Rzymian na tym terenie. Łaźnie wzniesiono najprawdopodobniej za panowania cesarza Wespazjana – dodaje.

 

Prace wykopaliskowe mają być kontynuowane przez dwa lata. Badacze planują odkrycie całości term, które najprawdopodobniej zajmowały powierzchnie około 1000 m². W kolejnych latach ruiny zostaną poddane konserwacji i przykryte dachem. Będzie to największa atrakcja turystyczna okolic Batumi.

 

(fot. R. Karasiewicz-Szczypiorski)