Zabytkowy teren Uniwersytetu Warszawskiego, położony w sercu miasta, przyciąga swą piękną architekturą. Rzeźbiarskie dekoracje budynków, okazałe wnętrza, zieleń otaczająca gmachy – czynią z kampusu przy Krakowskim Przedmieściu jedną z głównych atrakcji turystycznych Warszawy. Brama zwieńczona orłem stała się symbolem Uniwersytetu, a także obowiązkowym przystankiem dla zwiedzających Trakt Królewski.
Odrestaurowane z wielką dbałością zabytkowe gmachy to nie jedyne oblicze uczelni. Leżąca nieopodal głównego kampusu Biblioteka Uniwersytecka, oddana w 1999 roku, otworzyła nowy rozdział w historii architektury uczelni. Budynek zmienił charakter Powiśla, stał się jednym z ulubionych miejsc warszawian. Otwierane w kolejnych latach uniwersyteckie inwestycje są – tak samo jak BUW – nie tylko funkcjonalne, ale i ciekawe architektonicznie. Wzbogacają krajobraz Warszawy, a użytkownikom zapewniają komfortowe miejsce pracy i ciekawie zaaranżowane wspólne przestrzenie, w których mogą wypocząć.
Uniwersyteckie budynki skupione są w trzech dzielnicach Warszawy:
- w Śródmieściu – na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu i w jego okolicach znajdują się wydziały, które kształcą studentów głównie na kierunkach humanistycznych i społecznych,
- na Ochocie – w kwadracie ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej, Grójeckiej oraz Banacha znajdują się wydziały i jednostki badawcze zajmujące się naukami ścisłymi i przyrodniczymi,
- na Służewcu znajduje się Wydział Zarządzania i część budynków Wydziału Lingwistyki Stosowanej.
Niektóre ośrodki uczelni położone są poza miastem, w Tatrach i nad Morzem Bałtyckim, a także poza granicami Polski – np. stacja terenowa w Kairze. W sumie do UW należy ponad 160 budynków, ich łączna powierzchnia to blisko 500 tys. m² – ponad 4 razy więcej niż powierzchnia Pałacu Kultury i Nauki. Uczelnia posiada ponad 600 tys. m² gruntów – to powierzchnia równa 90 boiskom Stadionu Narodowego.
Mapy do pobrania
Panoramy Google
Dawna Biblioteka Uniwersytecka,
Auditorium Maximum,
Pałac Kazimierzowski,
Biblioteka Uniwersytecka.