Uniwersytet Warszawski UW poza Warszawą

Pojezierze Mazurskie, zamieszkiwana przez żubry Puszcza Białowieska czy przepiękne pejzaże Gór Świętokrzyskich. Wśród tak niezwykłego otoczenia usytuowane są budynki Uniwersytetu Warszawskiego, które służą pracownikom, studentom oraz gościom uczelni nie tylko do pracy i nauki, ale również wypoczynku.

 

PÓŁNOC

Pilchy – Stacja Hydrobiologiczna

200 kilometrów na północ od Warszawy, nad brzegiem Jeziora Roś, położona jest wieś Pilchy. Tam właśnie przyjeżdżają pracownicy naukowi Wydziału Biologii, którzy badają okoliczną przyrodę. Od połowy lat 80. na obszarze jeziora prowadzono badania limnologiczne flory i fauny tego zbiornika, później profil badań zmienił się z opisowych na eksperymentalne.

Zobacz więcej

 

Urwitałt – Stacja Terenowa

Stacja terenowa Instytutu Zoologii im. prof. Kazimierza A. Dobrowolskiego położona niedaleko Mikołajek. Działa od 1975 r. W czterech pomieszczeniach laboratoryjnych znajduje się sprzęt pozwalający przygotować i wstępnie obrobić materiał zebrany w terenie. Są to m. in. binokulary, mikroskopy, wagi laboratoryjne czy suszarka laboratoryjna.

Zobacz więcej

 

Białowieża – Stacja Geobotaniczna

Ośrodek znajduje się na obrzeżach Białowieży, ostatniego na Niżu Europejskim dobrze zachowanego fragmentu lasu o charakterze naturalnym. Prowadzone są tam długoterminowe badania ekologiczne. Badacze śledzą losy każdej rośliny, wiedzą kiedy ona kwitnie, owocuje i jest w stanie spoczynku. Dzięki temu wiadomo np., że gatunki wczesnowiosenne, kwitną współcześnie średnio o dwa tygodnie wcześniej niż 50 lat temu.

Zobacz więcej

 

Murzynowo – Mazowiecki Ośrodek Geograficzny

W bazie Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, położonej 20 km na zachód od Płocka, znajduje się m.in. ogródek meteorologiczny, wyposażony w specjalistyczny sprzęt, służący do mierzenia temperatury i wilgotności powietrza oraz prędkości wiatru. Trzy razy w ciągu dnia pracownicy stacji mierzą temperaturę, a później wyliczają średnie dobowe, miesięczne, roczne i wieloletnie.

 

Łukęcin – ośrodek wypoczynkowy

Ośrodek „Bajka” w osadzie letniskowej Łukęcin jest otwarty dla wszystkich. Znajduje się niedaleko Kamienia Pomorskiego. Goście do wyboru mają odpoczynek w ciszy lub aktywne spędzenie czasu z wykorzystaniem sprzętu do ćwiczeń i boisk sportowych. We wrześniu warsztaty odbywają tu doktoranci matematyki. W budynku mieści się sala konferencyjna.

POŁUDNIE

Ostrowik – Stacja Obserwatorium Astronomicznego

Stacja znajduje się 200 m n.p.m., ok. 40 km na południowy wschód od Warszawy. Najważniejszym elementem wyposażenia ośrodka jest teleskop, przy pomocy którego studenci mierzą jasność gwiazd, analizują pomiary i opracowują wnioski. W działającym od pół wieku ośrodku znajduje się także luneta o 25-centymetrowej średnicy.

Zobacz więcej

 

Chęciny – Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

Centrum powstało w miejscu nieczynnego kamieniołomu na Górze Rzepka, gdzie utworzono rezerwat przyrody. Studenci od lat przyjeżdżają tu na praktyki. Teraz mogą w pełni korzystać z walorów geologicznych tego miejsca. Niektóre występujące tu skały reprezentują ponad 500 mln lat historii Ziemi. W Chęcinach znajdują się specjalistyczne laboratoria chemiczne, kartowania geologicznego, geofizyczne, pracownia do przygotowania próbek geologicznych oraz pracownia komputerowa. Odbywają się tu zajęcia terenowe dla studentów kierunków przyrodniczych z kraju i zagranicy, kursy geologii podstawowej i historycznej, mikropaleontologii czy hydrologii.

Zakopane – ośrodki pracy twórczej i wypoczynku

W okolicach stolicy Podhala Uniwersytet wybudował dwa ośrodki, z których mogą korzystać nie tylko studenci i pracownicy UW. Nie są to nowoczesne hotele, a raczej urokliwe schroniska górskie. To co do nich przyciąga to świetne położenie i niewysokie ceny.

  • „Wrzos” znajduje się w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej.
  • „Szeligówka” jest młodsza od poprzednika o 20 lat. Jednocześnie może tam wypoczywać 15 osób. To ostatni dom stojący w zabudowie nieopodal Gubałówki. Widać stamtąd lasy, przepiękną panoramę gór oraz Giewont. Ośrodek znajduje się na obrzeżach lasu.

Europa i świat

Od 1959 roku w Kairze działa uniwersytecka stacja terenowa, gdzie prowadzone są badania nad przeszłością Egiptu. Ośrodek służy również jako stacja logistyczna, bo archeolodzy wyjeżdżają stamtąd do stanowisk w Sudanie i Syrii.

 

Stanowiska archeologiczne UW znajdują się nie tylko w Egipcie. Prace prowadzone są także w innych częściach świata, m.in. w Peru, Ekwadorze, Boliwii, Czarnogórze, Uzbekistanie czy Iranie. Odkrycie osady Maucallacta założonej przez Indian Keczua, celtyckiego skarbu z Nowej Cerkwi, niesplądrowanych peruwiańskich grobowców, sudańskich amfor z Asuanu oraz konserwacja świątyni Hatszepsut w egipskim Deir el-Bahari to jedynie kilka przykładów spośród licznych sukcesów badawczych, które odnieśli uniwersyteccy archeolodzy w ciągu ostatnich kilku lat.

 

Uniwersyteccy astronomowie badają niebo nie tylko nad Polską. Kilka razy w roku wyjeżdżają do Chile, gdzie pracują w obserwatorium Las Campanas, położonym na pustyni Atacama, miejscu uważanym za jedno z najlepszych na świecie do prowadzenia obserwacji nieba. Znajduje się tam jeden z największych polskich teleskopów. Badacze z UW na swoim koncie mają odkrycie około trzydziestu planet pozasłonecznych oraz setki tysięcy nieznanych dotąd gwiazd zmiennych.

 

Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Józefa Piłsudskiego UW, na szczycie góry Pop Iwan, w Zachodniej Ukrainie, otwarto w 1938  roku. Działało jednak krótko, bo niebawem wybuchła II wojna światowa. Budynek przypominający średniowieczne zamczysko przez ostatnie lat niszczał. Mury okazały się jednak na tyle solidne, że po uzupełnieniu elewacji i ociepleniu będą służyć jeszcze wielu pokoleniom. Obiekt przywracany jest obecnie do życia, aby tak jak przed wojną mogła korzystać z niego młodzież akademicka. W projekt oprócz UW zaangażowany jest Przykarpacki Uniwersytet w Iwano-Frankiwsku.

 

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn