Po pięciu miesiącach zimowego snu do życia budzi się Ogród Botaniczny UW. Oficjalne otwarcie nastąpiło w sobotę, 29 marca.

 

Po zimie nie ma ani śladu, rośliny wcześnie rozpoczęły wegetację. W Ogrodzie można już oglądać kwitnące forsycje, ranniki, przebiśniegi, różnokolorowe krokusy, przylaszczki, śnieżycę wiosenną, leszczynę, a także oczary – krzewy o żółtych i bardzo oryginalnych kwiatach.

 

Nowy sezon w ogrodzie

W najbliższych miesiącach zwiedzający będą mieli jeszcze wiele powodów, żeby do Ogrodu wracać. Pierwszy z nich już w maju. Kwitną wtedy magnolie, bzy, różaneczniki i inne krzewy ozdobne. 10 i 11 maja dyrektor Ogrodu będzie oprowadzać gości po zielonych ścieżkach i opowiadać o tych efektownych roślinach.

 

W Noc Muzeów będziemy mieli jedyną w roku okazję, żeby wejść do Ogrodu po zmroku. Chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej.

 

17 i 18 maja w szklarni zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt odmian roślin mięsożernych, głównie z Ameryki Południowej i tropików. Będą niewielkie muchówki i ogromne kapturnice, których liście osiągają nawet metr długości. Tydzień później, w ramach Majówki na Skarpie, do Ogrodu wejdziemy za darmo, a pracownicy będą udzielać profesjonalnych porad dotyczących pielęgnacji roślin. Na dzieci czekają warsztaty florystyczne.

 

Zachęceni ubiegłorocznym sukcesem organizatorzy zaplanowali wystawę i kiermasz kaktusów. 14 i 15 czerwca goście będą mogli podziwiać kilkaset gatunków tych roślin. 12 i 13 lipca odbędzie się XII Festiwal Róż, a we wrześniu czekają nas Dni Storczyków i cała seria ciekawych wydarzeń w ramach Festiwalu Nauki.

 

Między Parkiem Ujazdowskim a Łazienkami Królewskimi

Tych, którzy jeszcze nie byli w Ogrodzie Botanicznym UW, informujemy: znajduje się on przy Alejach Ujazdowskich 4, tuż obok Łazienek Królewskich. Studenci i pracownicy UW po okazaniu legitymacji wchodzą za darmo.

 

Ogród Botaniczny UW jest jednym z najstarszych w Polsce. Na ponad 5 hektarach powierzchni obejrzeć można ponad 5 tys. gatunków roślin. Niektóre z drzew sadzone były tu ręką założyciela, Michała Szuberta. Jednym z nich jest, uważany za najstarszy okaz, miłorząb dwuklapowy, którego liść w kształcie wachlarza stał się symbolem ogrodu. Zasadzono go w 1824 roku. Między alejkami znajdują się 23 pomniki przyrody, pnącza, w specjalnych basenach rosną rośliny wodne i błotne, a w alpinarium – górskie. Hodowane są tu też rośliny użytkowe, lecznicze i ozdobne.

 

Więcej informacji:

www.ogrod.uw.edu.pl