Akcję bezpłatnego badania wzroku ukraińskich uchodźców i zaopatrywania ich w okulary prowadzą studenci optometrii z Wydziału Fizyki UW. W ciągu dwóch tygodni przebadano ponad trzydziestu pacjentów.
W Akademickim Centrum Kształcenia Optometrystów, na Wydziale Fizyki UW, trwa akcja „Badania wzroku i okulary dla Ukrainy”. Osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie, mogą zbadać wzrok oraz otrzymać odpowiednie okulary.
− Zdarza się, że uciekający przed wojną w Ukrainie docierają do Polski bez okularów. Część z nich nie ma aktualnych badań albo zostały one wykonane nieprecyzyjnie − mówi dr hab. Jacek Pniewski, kierownik kierunków Europejskie Studia Optyki Okularowej i Optometrii (ESOOiO) oraz Optometria, który koordynuje działania wolontariuszy.
Najczęściej badania są prowadzone w godzinach porannych albo późnym popołudniem. Trwają około godziny. Podczas pierwszych dwóch tygodni akcji przebadano ponad trzydzieścioro pacjentów. Zgłaszają się osoby w różnym wieku – od dzieci i nastolatków po osoby starsze.
Magistrantki i magistranci wykonują badania wzroku, a oprawieniem soczewek zajmują się studenci studiów licencjackich podczas zajęć w pracowni optyki okularowej. Gdy zajdzie potrzeba, to trudniejsze przypadki są konsultowane z wykładowczyniami – Justyną Kiermasz i Marleną Bobrowską, które są doświadczonymi optometrystkami. Po wykonaniu badania optometrystka wystawia receptę na okulary i zamawia soczewki.
− Soczewki, użyte do produkcji okularów dla uchodźców, otrzymujemy od zaprzyjaźnionych firm za symboliczną złotówkę, nie płacimy też za oprawki. Są to zwykle modele wycofane z ekspozycji − wyjaśnia dr hab. Jacek Pniewski.
Na potrzeby akcji uruchomiony został elektroniczny system zapisów, który dostępny jest na stronie: http://acko.asysto.pl. Zgłoszenia przyjmowane są też mailowo: acko@uw.edu.pl.
− Ogłoszenia o badaniach zamieściliśmy na grupach, które na Facebooku koordynują pomoc dla uchodźców. Przygotowaliśmy też ulotki w języku ukraińskim, a nasi studenci rozprowadzili je w Warszawie, w miejscach, gdzie udzielana jest pomoc Ukraińcom − mówi dr hab. Pniewski.
Europejskie Studia Optyki Okularowej i Optometrii to samodzielny kierunek studiów na Wydziale Fizyki UW. To czteroletnie studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym i jednocześnie pierwsze studia licencjackie w Polsce, które zostały przygotowane zgodnie ze standardami Europejskiej Rady Optometrii i Optyki (ECOO).
Absolwenci tych studiów zdobywają pełne kwalifikacje zarówno optyka okularowego, jak i optometrysty. Optometrysta jest specjalistą wykonującym zawód należący do grupy zawodów paramedycznych i zajmuje się przede wszystkim pomiarem i korygowaniem wad wzroku. Uzupełnieniem studiów licencjackich są studia magisterskie na kierunku optometria, które trwają 1,5 roku.
Więcej informacji o badaniach znajduje się na stronie Wydziału Fizyki UW.