– Każde otwarcie jest zastrzykiem świeżej energii. Niech to będzie dzień, od którego rozpocznie się budowa „dzielnicy łacińskiej” na Powiślu i nadanie tej części miasta charakteru uniwersyteckiego – mówił prof. Marcin Pałys, rektor UW podczas uroczystości.
12 października odbyła się uroczystość otwarcia dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej po generalnym remoncie. Zmienił się nie tylko wygląd gmachu, ale również jego funkcje. To tutaj od nowego roku akademickiego przeniósł się Instytut Dziennikarstwa. Wszystkie jego jednostki są teraz w komplecie.
Pod starym adresem (Nowy Świat 69) została jedynie pracownia fotograficzna, a opuszczone przez instytut sale zajmują teraz inne jednostki Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.
– Jestem absolwentką tego instytutu, wiec czuję się tu jak w domu. Mam wielki sentyment do Nowego Światu, ale muszę powiedzieć, że kiedyś nie było tu tak ładnie, więc trochę Wam zazdroszczę – mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.
Na WDiNP studiuje ponad 5800 osób. To jeden z największych wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego, który korzysta obecnie z kilku budynków rozmieszczonych w różnych częściach Warszawy. Uniwersytet Warszawski ma jeszcze kilka planów polepszenia sytuacji lokalowej wydziału. Szanse na ich powodzenie są spore.
– To jest pierwszy krok. Dzięki obietnicy pani premier złożonej podczas inauguracji roku akademickiego, jest wola, aby zrealizować wieloletni plan inwestycyjny dla UW. Jest w nim zapisana m.in. budowa kompleksu dla WDiNP tuż za dawnymi Łaźniami Teodozji Majewskiej – mówił rektor.
– Z punktu widzenia Instytutu budynek jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla realizacji ambitnych zamierzeń naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych. Nowa siedziba, nowe wyposażenie, otwierają się nowe wyzwania i perspektywy. To daje szansę budowy nowych form jego aktywności – mówił prof. Marek Jabłonowski, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa.