8 sierpnia w Muzeum Andres del Castillo w Limie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Elity rzemieślnicze Wari z Castillo de Huarmey”. Ekspozycja prezentuje unikalne artefakty związane z kulturą Wari, które zostały odkryte podczas wykopalisk archeologicznych w Castillo de Huarmey – starożytnym ośrodku władzy i jednej z najważniejszych nekropolii królewskich pierwszego prekolumbijskiego imperium Ameryk. W pracach wykopaliskowych uczestniczą badacze z Uniwersytetu Warszawskiego.
XII wieków temu, na peruwiańskiej pustyni nad brzegami Pacyfiku, na dalekich rubieżach pierwszego imperium prekolumbijskich Andów – nazywanego przez archeologów terminem Wari – pojawił się nowy ośrodek władzy ze stolicą w Castillo de Huarmey. Tamtejsi władcy, na wiele wieków przed powstaniem państwa Inków, rozwinęli unikalną kulturę, która stworzyła niepowtarzalne dzieła architektury i sztuki.
Castillo de Huarmey to stanowisko archeologiczne w Peru, w którym od 2010 roku pracują polscy i peruwiańscy naukowcy. Pracami wykopaliskowymi kieruje prof. Miłosz Giersz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Muzeum Andres del Castillo w Limie – dzięki staraniom badaczy – otworzona została wystawa „Elity rzemieślnicze Wari z Castillo de Huarmey” przedstawiająca ostatnie odkrycia w tzw. Galerii Elit Rzemieślniczych, uznanej przez magazyn „Archaeology” za jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć archeologicznych 2022 roku na świecie.
Unikalne eksponaty
Na wystawie zwiedzający mogą zobaczyć bogate wyposażenie grobowe, narzędzia rzemieślnicze oraz przedmioty codziennego użytku, które świadczą o wysokim statusie społecznym pochowanych osób. Wśród znalezisk znajdują się, m.in. złota i srebrna biżuteria, metalowe narzędzia, tekstylia, malowane skóry oraz przedmioty symbolizujące profesje zmarłych, które złożono do grobów. Naukowcy zaznaczają, że Castillo de Huarmey było nie tylko miejscem pochówku elit i kultu przodków, ale również ważnym centrum administracyjnym Imperium Wari oraz ośrodkiem produkcji najlepszej jakości rękodzieła artystycznego.
Wystawa została zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych, Muzeum Andrés del Castillo w Limie oraz Uniwersytet Warszawski – w ramach projektu archeologicznego Castillo de Huarmey.
Kuratorami wystawy są prof. Miłosz Giersz, kierownik Katedry Archeologii Ameryk na Wydziale Archeologii UW, oraz dr hab. Patrycja Prządka-Giersz z Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową Wydziału „Artes Liberales” UW.
Wystawa będzie otwarta do 15 września.