Dwa budynki gotowe do użycia, jedna nowo powstała katedra, coraz więcej obcokrajowców i tylko rok do wielkiego święta.

 

Dla nowych studentów i pracowników oraz wszystkich tych, którzy lubią być na bieżąco z uniwersyteckimi statystykami przygotowaliśmy kilka najważniejszych uczelnianych faktów i liczb.

 

Do początku obchodów 200. urodzin uczelni został rok. Świętować zaczniemy w październiku 2015 r. Kulminacyjnym momentem będzie 19 listopada 2016. Jeśli nie bardzo mamy czas na wyliczenia, ile czasu pozostało do tej daty, zawsze można spojrzeć na budynek Dawnej Biblioteki. Tam, pod zegarem, znajduje się licznik odmierzający czas do jubileuszu. W połowie lipca pracę rozpoczęła też koordynatorka obchodów – Ewelina Pękała, która czuwać będzie nad dopięciem wszystkich wydarzeń, inicjatyw i projektów na ostatni guzik.

 

46 tys. studentów chociaż to mniej niż w ubiegłym roku, wciąż na Uniwersytecie uczy się najwięcej studentów w kraju. W tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie na UW odnotowano 700 zapisów więcej niż rok temu.

 

3% studentów z zagranicy – liczba obcokrajowców studiujących na UW z roku na rok rośnie. Zwiększa się też oferta studiów i zajęć prowadzonych w całości w języku angielskim. Z myślą o studentach, pracownikach oraz gościach uczelni pochodzących z zagranicy przygotowana została nowa strona UW w języku angielskim. Serwis uruchomiono w sierpniu.

 

Rośnie liczba doktorantów. Z roku na rok przybywa ok. 100 nowych osób. Obecnie na studiach trzeciego stopnia kształci się 3,2 tys. doktorantów.

 

Na UW zatrudnionych jest 7 tys. pracowników (ponad połowa z nich to nauczyciele akademiccy).

 

20 wydziałów – tyle samo, ile było rok temu. Najmniejszy z nich to nadal „Artes Liberales” (150 studentów). Zmiana nastąpiła jednak na pozycji największego. W zeszłym roku najwięcej osób studiowało na Wydziale Zarządzania (obecnie 5700), a tym razem na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych (5800).

 

30 jednostek ogólnouczelnianych, wśród których są 3 samodzielne katedry. We wrześniu swoją działalność zainaugurowała Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego. Jednostkę uroczyście otworzyli prezydent RP Bronisław Komorowski oraz prof. Marcin Pałys, rektor UW.

 

2 nowe budynki – rok rozpoczynamy z dwoma nowymi budynkami, stojącymi na Kampusie Ochota. Jeszcze tej jesieni otwarte zostanie Centrum Nowych Technologii oraz nowa siedziba Wydziału Fizyki. Teraz do uczelni należą 124 gmachy.

 

0 zł – tyle teraz będą płacić studenci za naukę na drugim kierunku lub przekroczenie punktów ECTS. Uniwersytet zapowiedział zmiany jako pierwsza uczelnia w kraju, bo tuż po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie zapisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.