74 lata temu temperatura powietrza nie była tak wysoka jak dziś – tak swoje wspomnienia rozpoczął Wiesław Gniazdowski, przewodniczący środowiska żołnierzy AK z Grupy Bojowej „Krybar”. Kombatanci, harcerze, warszawiacy, a także studenci i pracownicy UW uczcili kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Jak co roku, przed tablicą upamiętniającą powstańcze szturmy na uniwersytet przy bramie głównej zebrali się członkowie społeczności akademickiej UW, by spotkać się z uczestnikami walk 1944 roku. Uhonorowano w ten sposób pamięć o bohaterach usiłujących przed laty przejąć teren uczelni z rąk niemieckiego okupanta.

 

– Od tego czasu staliście się Państwo już na zawsze częścią społeczności Uniwersytetu Warszawskiego. Częścią nie tylko historii Powstania, ale także częścią historii naszej uczelni. Wtedy mieliście pewnie takie same marzenia i plany, jak dzisiejsza młodzież: ukończenia szkoły, znalezienia pracy, założenia rodziny. Jednak historia poddała Was ciężkiej próbie – powiedział prof. Marcin Pałys, rektor UW.

 

Powstańcy z Grupy Bojowej „Krybar” ryzykowali życie w obronie uniwersytetu. Dziś z biało-czerwonymi opaskami na rękach wspominali działania sprzed 74 lat. Historię bohaterstwa żołnierzy biorących udział w walkach przy Krakowskim Przedmieściu i na Powiślu przypomniał Wiesław Gniazdowski, przewodniczący środowiska żołnierzy AK z Grupy Bojowej „Krybar”. – Rezultat był taki, że, pomimo wściekłego ognia Niemców, zginęło tylko pięcioro ludzi, a około 30 było rannych. Po dwóch godzinach walki zakończył się ostatni szturm na Uniwersytet Warszawski. 6 września zaczęliśmy wycofywać się z Powiśla. Szliśmy Tamką w górę, jak w wąwozie, ciągle ostrzeliwani przez „sztukasy” – opowiadał były żołnierz AK.

 

Podczas uroczystości przedstawiciele powstańców oraz władz UW złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Grupy Bojowej „Krybar”. Prof. Marcin Pałys zaprosił powstańców i pozostałych uczestników spotkania na inaugurację nadchodzącego roku akademickiego.

 

W 2014 roku Senat uczelni wyróżnił Medalem UW grupę bojową „Krybar” okręgu warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego opublikowały też książkę autorstwa dr. Roberta Gawkowskiego z Archiwum UW „Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk”. Bohaterowie tamtych wydarzeń opowiadają o historii walk na Powiślu. W książce znajduje się niemal 100 fragmentów wspomnień 31 Krybarowców.