17 maja odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy w pasażu, który otrzymał imię prof. Kazimierza Michałowskiego – wybitnego archeologa i historyka sztuki starożytnej z Uniwersytetu Warszawskiego, nestora polskiej archeologii śródziemnomorskiej.
Rada m. st. Warszawy podjęła uchwałę o nadaniu imienia Kazimierza Michałowskiego pasażowi pieszemu w Śródmieściu Północnym, w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego. Z tej okazji odbyła się uroczystość z udziałem władz UW oraz uczniów i rodziny prof. Michałowskiego.
Pasaż Kazimierza Michałowskiego w warszawskim Śródmieściu jest położony w miejscu, z którym Profesor był związany – w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego, po sąsiedzku z Polską Akademią Nauk i tuż obok tzw. kamienicy profesorskiej przy ul. Sewerynów, w której mieszkał.
– Prof. Michałowski miał w sobie to, z czego Uniwersytet Warszawski jest najbardziej dumny. Miał pasję badawczą i był konsekwentny w jej realizacji i, co najważniejsze, kochał i wspierał swoich uczniów. Profesor wychował rzeszę znakomitych archeologów – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
– Czterdzieści trzy lata po śmierci prof. Michałowskiego mamy wreszcie w Warszawie ulicę jego imienia. Dziś Profesor znów jest u siebie – powiedział prof. Karol Myśliwiec, uczeń prof. Michałowskiego.
W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy w Pasażu im. Kazimierza Michałowskiego wzięli udział przedstawiciele Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, w tym jego dyrektor prof. Artur Obłuski, naukowcy, członkowie społeczności UW i mieszkańcy Warszawy.
Prof. Kazimierz Michałowski (1901–1981) to wybitny archeolog, egiptolog, historyk sztuki starożytnej. Jest pionierem polskich badań w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej. Prowadził pierwsze polskie ekspedycje w Egipcie, Sudanie, na Cyprze i w Syrii. Założył Stację Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze. Z jego badań pochodzi m.in. unikatowa kolekcja nubijskich malowideł ściennych z Faras w Sudanie, obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.