– To, w jaki sposób przedszkolak jadł słodycze, zdecydowało o całym jego życiu – przekonywał prof. Philip Zimbardo z Uniwersytetu Stanforda na gościnnym wykładzie na UW.
Według prof. Zimbardo są trzy perspektywy postrzegania czasu: skoncentrowana na przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Zbyt duże skupianie się na przeszłości powoduje uwięzienie w niej, powtarzanie decyzji i niemożność podjęcia nowych działań, np. poznania nowych osób. Zbyt duża koncentracja na teraźniejszości prowadzi do uzależnienia od przyjemności. Zbyt duże poświęcanie uwagi przyszłości sprawia, że podejmowanie decyzji jest bardziej świadome, bo konsekwencje każdej są wnikliwie rozważane.
Ten amerykański psycholog społeczny przeprowadził kilkadziesiąt lat temu test pianki (ang. marshmallow test) – eksperyment z udziałem dzieci. – Masz tu piankę. Możesz ją zjeść, ale jeśli poczekasz, dostaniesz drugą piankę. Wyjdę na chwilę – instruował prof. Zimbardo.
Jedna z badanych dziewczynek nie zjadła. Chłopiec zjadł. Kiedy dzieci podrosły wzięły udział w innym badaniu. – Te decyzje, które podjęli wtedy miały wpływ na ich całe życie. Te osoby, które jako dzieci nie mogły wytrzymać i zjadły cukierka od razu, w wieku 30-40 lat tkwiły w nieszczęśliwych małżeństwach, miały pracę nie przynoszącą sukcesów. Dążyły do osiągnięcia szybkiego doznania przyjemności. Te, które wówczas czekały na drugiego cukierka, miały bardziej pozytywne życie. Były skoncentrowane na przyszłości, skłonne do współpracy, ufające ludziom – tłumaczył prof. Zimbardo.
Psycholog ma kilka propozycji, jak ulepszyć swoje życie. Oto kilka z nich: przestań pracować ciężko, zamiast tego bardziej się skupiaj; znajdź czas na to, aby sprawić, by ktoś poczuł się wyjątkowy, codziennie nawiązuj kontakt, zapamiętaj imię poznanej osoby, nawiąż kontakt wzrokowy, uściśnij jej dłoń, powiedz komplement; znajdź czas na robienie niepoważnych, ale zabawnych rzeczy, idź na imprezę albo pobaw się z dziećmi; znajdź czas na romans, bez ograniczeń.
Wykład prof. Philipa Zimbardo 1 VIII otworzyła piosenka „Time is on my side” Rolling Stonesów. Miało to służyć lepszemu wczuciu się w nastrój wykładu „Enjoying the time of your life”.