Jest już dostępny najnowszy numer pisma uczelni „Uniwersytet Warszawski”, a w nim m.in. informacje i opinie dotyczące szkolnictwa wyższego oraz projektu nowej ustawy, refleksje o języku w rocznicę Marca ’68, a także specjalny dodatek o badaniach prowadzonych w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych.
– Dla mnie 1968 rok był wielkim zaskoczeniem, zdałem sobie sprawę, że żyję nie tylko w państwie komunistycznym, ale że żyję w państwie komuno-faszystowskim. Jeśli chodzi o typ słownictwa i typ mówienia, to była to w dużej mierze reaktywacja języka stalinowskiego, ale też po dłuższej przerwie języka endecji, języka skrajnej polskiej prawicy lat 30. – wspomina prof. Michał Głowiński, badacz języka propagandy, w rozmowie z prof. Mirosławem Bańko zatytułowanej „Językowe refleksje w rocznicę Marca ‘68”. W najnowszym numerze pisma uczelni można znaleźć również relację z obchodów 50. rocznicy wydarzeń Marcowych.
O propozycji nowej struktury uniwersytetu pisze dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò. Jest też przegląd trzech projektów budynku dla nauk społecznych, który powstanie na Ochocie. Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki funduszom z wieloletniego programu rozwoju UW. Prezentujemy również finalistów zimowej szkoły BraveCamp i portal Nauka o Klimacie, którego autorzy walczą z fałszywymi informacjami o zmianach klimatycznych.
Niespodzianka w środku
Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW działa od pięciu lat. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny dodatek o badaniach naukowych prowadzonych w CNBCh. Można w nim przeczytać m.in. o konserwacji dzieł sztuki, zwalczaniu sinic, opakowaniach z grzybów i wykrywaniu dopalaczy.
Pięć lat Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (pdf)
Gdzie znaleźć „UW”?
Od dziś pismo w wersji papierowej będzie do pobrania w Pałacu Kazimierzowskim, Auditorium Maximum i dawnej Bibliotece. W najbliższych dniach trafi również na wydziały. Wersja elektroniczna jest dostępna na stronie pisma uczelni.