Fizyk zajmujący się oporami toczenia, biolożki wykorzystujące ślimaki do badania zanieczyszczenia wody oraz matematyk z nową charakterystyką pewnych struktur algebraicznych – oto zwycięzcy 26. finałów konkursu EUCYS.

 

European Union Contest for Young Scientists, organizowany od 25 lat przez Komisję Europejską, to konkurs dzięki któremu odkrywane są młode naukowe talenty. Pierwszy raz w historii jego finały odbyły się w Polsce, na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Po trzech dniach prezentacji projektów naukowych, wiemy już, które z nich zostały uznane najlepszymi. Osiemnastoosobowe jury obradowało wczoraj do późnych godzin wieczornych. Do oceny mieli ponad 80 prezentacji przygotowanych przez ponad stu młodych naukowców. Projekty w Bibliotece Uniwersyteckiej oglądał również prezydent Lech Wałęsa. – Gratuluję świetnych pomysłów! Muszę powiedzieć, że zazdroszczę wam kreatywności. Żyjemy teraz w epoce intelektu, informacji i globalizacji. To na razie są jedynie puste stwierdzenia, które wy macie wypełnić treścią – mówił do uczestników.

 

Nie trzymają mikroskopów w szafach

 

Ceremonia podczas której ogłoszono wyniki odbyła się 23 września w auli Auditorium Maximum. – Chciałbym wam przytoczyć słowa wybitnego polskiego naukowca i lekarza, twórcy stosowanego dziś na całym świecie systemu oznaczania grup krwi – Ludwika Hirszfelda – rozpoczął prof. Marcin Pałys, rektor UW. – Mawiał on, że „najlepszy mikroskop nie przyczyni się do rozwoju nauki, jeśli trzyma się go w szafie”. Wy zdecydowaliście się „nie trzymać mikroskopów w szafach”, tylko wykorzystujecie je we właściwy sposób. To początek waszej fascynującej kariery naukowej. Oznacza ona często ciężką pracę, ale również ogromną satysfakcję – dodał.

 

Rzeczywiście w wielu przypadkach uczestnicy konkursu EUCYS zostają później naukowcami, a po kilku latach sami zasiadają w jury konkursu i oceniają pomysły młodszych kolegów.

 

– Gdybym miała odpowiedzieć na pytanie czym jest nauka, powiedziałabym, że to szczęśliwsza i lepsza przyszłość dla nas wszystkich. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli w przyszłości chcemy mieć wykształconych naukowców, którzy będą zajmować się rozwiązywaniem problemów codzienności, to już teraz powinniśmy w nich inwestować. Po to właśnie stworzyliśmy ten konkurs – mówiła Máire Geoghegan-Quinn, komisarz ds. badań, innowacji i nauki w Komisji Europejskiej.

 

 

Honorowy patronat nad 26. finałami konkursu objął prezydent RP, Bronisław Komorowski. Organizatorami konkursu są: Komisja Europejska, Uniwersytet Warszawski, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem strategicznym EUCYS 2014 jest Fundacja PZU.