W stronę zrównoważonej mobilności. Sprawdzone rozwiązania z myślą o człowieku i oparte na danych to tytuł spotkania, podczas którego podsumowane zostaną działania zespołu realizującego projekt CoMobility. Wydarzenie rozpocznie się 6 marca i potrwa dwa dni. Naukowcy zaprezentują wyniki trzech lat pracy badawczej nad zachowaniami transportowymi mieszkanek i mieszkańców Warszawy oraz ich wpływie na jakość powietrza. Projektem Co-designing Inclusive Mobility kieruje dr Anna Nicińska z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Projekt powstał podczas warsztatów IdeaLab, w których uczestniczyli naukowcy z Polski, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Ich zadaniem było spojrzenie na miasta jako miejsca dobre do życia i pracy w 2040 roku oraz opracowanie projektów, które odpowiadają na wyzwania współczesności. Najwyższą ocenę uzyskał Co-designing Inclusive Mobility (CoMobility) kierowany przez dr Annę Nicińską z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, zdobywając dofinansowanie w wysokości niemal 9 mln zł.

 

Projekt realizowany jest na Wydziale Socjologii UW, przy wsparciu DELab-u UW (Digital Economy Lab). Konsorcjum CoMobility tworzą: Uniwersytet Warszawski (lider), Szkoła Główna Handlowa, Politechnika Warszawska, Norwegian Institute for Air Research, Fridtjof Nansen Institute, Fundacja „Na miejscu”, Miasto Lublin.

 

Zrównoważona mobilność

6 i 7 marca w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się konferencja podsumowująca projekt CoMobility. Zespół badaczy zaprezentuje m.in. zaprojektowany przez siebie pakiet narzędzi do wdrażania niskobudżetowych interwencji wspierających zielone miasta, opowie o miejskiej polityce transportowej, współtworzeniu rozwiązań redukujących zanieczyszczenie powietrza, edukacji i nauce obywatelskiej oraz o modelowaniu naukowym. Wydarzenie będzie okazją do prezentacji ostatecznych wyników analiz, które staną się ogólnodostępne. Towarzyszyć będą mu warsztaty specjalistyczne i wydanie poradnika dla samorządowców Zróbmy sobie miasto: Niskobudżetowe, proste do wdrożenia interwencje na rzecz poprawy jakości środowiska lokalnego.

 

Wyniki badań projektowych zaprezentują członkowie zespołu CoMobility. W debacie wezmą udział też praktycy i zewnętrzni eksperci. Udział w konferencji i wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny. Każdy uczestnik może korzystać również z bezpłatnego transportu publicznego w czasie trwania wydarzenia.

Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie wydarzenia.

Więcej o projekcie

Warszawa jako laboratorium

CoMobility dla klimatu