Od kilku lat aktywność społeczna Polaków utrzymuje się na podobnym poziomie. Według badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor w 2013 roku zaangażowanie w wolontariat deklarowało 18% społeczeństwa. To nieco więcej niż w latach poprzednich, jednak ciągle nie za wiele. Wśród osób niezaangażowanych w aktywność społeczną uczestnictwo w dobrowolnej bezpłatnej pracy z jednej strony nierzadko budzi zachwyt i szacunek, z drugiej zaś zdziwienie lub niezrozumienie.

 

Wolontariat najczęściej kojarzony jest z niełatwą pracą, za którą nie otrzymuje się wynagrodzenia. Jednak daje on ogromną satysfakcję ludziom, którzy chcą zrobić coś dla innych. Od niedawna możliwość uczestniczenia w wolontariacie uczelnianym organizowanym na Uniwersytecie mają studenci, pracownicy, a także renciści i emeryci UW. W listopadzie 2013 roku powstało Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu. Zajmuje się ono promowaniem i organizowaniem wolontariatu pomocowego oraz kompetencyjnego, w którym wolontariusz dzieli się z innymi specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem z określonej dziedziny. Centrum pośredniczy między chętnymi do pomocy a instytucjami, które tej pomocy potrzebują.

 

Niezbędnik wolontariusza

 

Martin Luther King powiedział: „Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?”. Te słowa wydają się ciągle aktualne i ważne dla wolontariuszy z UW. W Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu mogą zapoznać się z różnymi ofertami, a osoby mniej zdecydowane, które jeszcze nie wiedzą, w co dokładnie chciałyby się zaangażować, mogą liczyć na pomoc pracowników centrum.

 

Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu poszukuje osób, które chcą działać, współpracować i pomagać. Nie liczy się doświadczenie, ale ważne jest, aby być odpowiedzialnym i konsekwentnym w podejmowaniu oraz realizowaniu zadań. – Nasi ochotnicy angażują się w działania kulturalne oraz w organizację dużych wydarzeń. Szczególnie chętnie pracują na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego – w maju wolontariusze wspierali organizację Nocy Muzeów na UW. Pomagali również w grze miejskiej zorganizowanej przez Muzeum UW. W Akademickim Radiu Kampus działa najwięcej ochotników, którzy chętnie wspierali redakcję jeszcze przed powstaniem centrum – mówi Katarzyna Kucharska z UCW.

 

Co dalej?

 

– Pracujemy nad projektem, który rozwinie na uczelni wolontariat badawczy oraz zaangażuje interdyscyplinarne zespoły ekspertów i studentów. Mamy nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu uda nam się zintegrować na nowo środowisko uczelni, a przez to wspierać mieszkańców Warszawy. Chcemy również zrealizować projekt w ramach programu Erasmus+, który połączy akademickie centra wolontariatu w Europie i umożliwi wymianę wolontariuszy oraz doświadczeń – dodaje.

 

Inicjatywy oddolne

 

W pomoc od dawna angażują się także wydziałowe samorządy studenckie, które szczególnie w czasie przedświątecznym bardzo często organizują zbiórki żywności, odzieży, zabawek i artykułów higienicznych dla domów dziecka lub schronisk.