Dr Tomasz Gubiec z Wydziału Fizyki UW zwyciężył w ostatniej edycji konkursu INTER. Podczas finału przez pięć minut wyjaśniał publiczności, co wspólnego z systemem bankowym ma fizyka.

Do konkursu organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej zgłoszono 28 popularyzatorskich prac. Do zaprezentowania projektów przed publicznością zaproszono 11 naukowców. W finale, który odbył się 24 stycznia w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, wyłoniono zwycięzców. Wśród najlepszej czwórki (miejsca przyznawane ex aequo) znalazł się reprezentant UW – dr Tomasz Gubiec z Instytutu Fizyki Doświadczalnej.

 

Jak sam mówi: – W fizyce fascynująca jest możliwość jej zastosowania w tak odległych dziedzinach, jak ekonomia i finanse. W finale opowiadał o tym, jak fizyka może ulepszyć badania nad stabilnością systemu bankowego i lepiej oszacować tzw. ryzyko systemowe. Jego interdyscyplinarne zainteresowania widać też w prowadzonych na Uniwersytecie zajęciach: uczy programowania neuroinformatyków i fizyków medycznych, a także ekonofizyki oraz socjofizyki.

 

Drugie miejsce zajął Maciej Jasiński, doktorant z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych oraz Centrum Nowych Technologii, który przekonywał, że gorąca woda zamarza szybciej od zimnej. – Chciałbym poddać weryfikacji najnowszą teorię wyjaśniającą Efekt Mpemby oraz sprawdzić możliwości jego zastosowania w produkcji żywności. W tym celu wykorzystam metody obliczeniowe stosowane standardowo w biofizyce teoretycznej oraz techniki doświadczalne używane powszechnie w dziedzinie technologii żywienia – wyjaśnia.

 

Wystąpienia oceniali: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP; dr Ilona Iłowiecka-Tańska, CNK; dr Magdalena Kulma, laureatka konkursu INTER 2014; Dorota Romanowska, dziennikarka „Newsweeka”, Natalia Osica, prezes Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl oraz red. Krzysztof Michalski z Programu 1 PR.