Dr hab. Piotr Sułkowski i Wydział Fizyki UW to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu „Popularyzator Nauki”.

„Popularyzator Nauki” to konkurs dla osób i instytucji, które angażują się w popularyzację osiągnięć i badań naukowych. Do dwunastej edycji konkursu zgłoszono 115 kandydatów. Do finału członkowie kapituły zakwalifikowali 15 osób i instytucji, po trzech finalistów z każdej kategorii: naukowcy, animatorzy, zespoły, instytucje i media. Laureatów poznaliśmy 15 grudnia.

 

Ponad 600 odpowiedzi

Popularyzatorem roku 2016 został dr hab. Piotr Sułkowski, który pracuje na Wydziale Fizyki UW oraz w California Instiute of Technology w Stanach Zjednoczonych. Badacz prowadzi projekt „Zapytaj fizyka”, czyli portal internetowy, na którym wraz ze współpracownikami odpowiada na nadsyłane przez internautów pytania dotyczące różnych zagadnień z fizyki. Na portalu można już znaleźć odpowiedzi na ponad 600 pytań. Ważną częścią tego projektu są wykłady. To spotkania z wybitnymi postaciami ze świata fizyki, które cyklicznie odbywają się na Wydziale Fizyki UW. Wykłady prowadzili m.in. profesorowie Aleksander Wolszczan, Michał Heller, Roger Penrose.

 

– Popularyzacja nauki jest dla mnie odskocznią od moich badań. Sam dużo się przy tym uczę. Każdy z nas ma w sobie ciekawość i chciałby zrozumieć rzeczywistość, która nas otacza. Okazuje się, że sporo pytań, jakie sobie zadajemy, obserwując świat, ma związek z nauką – mówił dla PAP laureat.

 

W 2013 roku naukowiec otrzymał prestiżowy grant ERC na badania „Quantum fields and knot homologies” poświęcone związkom między fizyką i matematyką – konkretnie między kwantową teorią pola i teorią strun a matematyczną teorią węzłów oraz macierzy losowych.

 

Przeczytaj rozmowę z dr. hab. Piotrem Sułkowskim.

 

Dla młodszych i starszych

Zwycięzcą konkursu w kategorii instytucja został Wydział Fizyki UW. To tam od lat prowadzone są zajęcia otwarte dla szkół. Uczniowie biorą udział m.in. w warsztatach w interdyscyplinarnym laboratorium zaawansowanych metod pomiarowych, a nauczyciele uczestniczą w cyklicznych seminariach. Oprócz comiesięcznych wykładów „Zapytaj Fizyka” FUW organizuje „Letnią Szkołę Fizyki” i „Fizyczną karuzelę”. Wydział uczestniczy również w Festiwalu Nauki.

 

Przeczytaj tekst o Wydziale Fizyki.

 

W konkursie zwyciężyli również:

  • prof. Bogusław Pawłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego – nagroda główna za całokształt działalności popularyzatorskiej,
  • prof. Wojciech Dindorf – w kategorii animator,
  • Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston” z Politechniki Warszawskiej – w kategorii zespół,
  • Zdzisław Cozac – w kategorii media,
  • wyróżnienia otrzymały dr Magdalena Osial i red. Karolina Głowacka.

 

Organizatorami konkursu są serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.