Perspektywy nowych rozwiązań w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki, a także działania i plany Rady Doskonałości Naukowej na początku kadencji były głównymi tematami X posiedzenia Uniwersyteckiej Komisji Nauki. Wydarzenie odbyło się 23 lutego na Uniwersytecie Warszawskim.
Uniwersytecka Komisja Nauki (UKN) została powołana przez Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich, by umożliwić środowisku naukowemu prowadzenie analiz, wymianę doświadczeń oraz opracowywanie misji klasycznych uniwersytetów w zakresie działalności naukowo-badawczej, wdrażania wyników badań naukowych i współpracy międzynarodowej.
Strategia i plany
23 lutego odbyło się X posiedzenie UKN. Prorektorzy ds. nauki i badań naukowych oraz przedstawiciele środowiska akademickiego spotkali się w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego, by rozmawiać na temat strategii rozwoju oraz planów na przyszłość w kontekście szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.
Spotkanie otworzyli prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, a także prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku, przewodnicząca UKN w kadencji 2020–2024.
– Bardzo się cieszymy, że dzisiejsze posiedzenie UKN odbywa się na Uniwersytecie Warszawskim. Za każdym razem obrady w tym gronie owocują świetnymi propozycjami i pomysłami. Nauka, którą Państwo reprezentują, stanowi jedną z najważniejszych części działalności uczelni. Bez badań nie ma dobrej dydaktyki i nie ma dobrych badań bez dydaktyki. Ważne, by najlepsi naukowcy prowadzili również zajęcia dydaktyczne. Uniwersytet Warszawski podejmuje wszelkie możliwe kroki, by być jak najlepszą uczelnią badawczą. Badaniom naukowym poświęcamy wiele wysiłku, prowadzimy obecnie około 1900 różnorodnych projektów naukowych. Nasz budżet na badania wynosi około 600 mln zł. Warto szukać dodatkowych źródeł finansowania, rozwijać tzw. kapitał żelazny. Równie istotne jest także wsparcie materialne studentów i doktorantów, by każdy miał równe szanse na rozwój potencjału naukowego – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
– Naszymi gośćmi są dzisiaj podsekretarze stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, będziemy rozmawiać m.in. o zamierzeniach, planach i możliwych rozwiązaniach w zakresie polityki naukowej – dodał prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań.
W pierwszej części obrad swoje wystąpienia wygłosili podsekretarze stanu w MNiSW, a jednocześnie naukowcy z UW: dr hab. Maciej Gdula i prof. Andrzej Szeptycki. W podjętej z nimi debacie uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o nakładach finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę, ewaluacji, potrzebnych reformach, rozwoju umiędzynarodowienia czy włączaniu polskich uczelni w działania związane ze zbliżającą się prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.
O Radzie Doskonałości Naukowej
W drugiej części spotkania działania i plany Rady Doskonałości Naukowej (RDN) na początku kadencji 2024–2027 przedstawił jej wiceprzewodniczący prof. Grzegorz Węgrzyn.
Omówiona została m.in. problematyka proporcjonalności poszczególnych dyscyplin w RDN, uprawnień do głosowań w postępowaniach o stopnie i tytuły naukowe, sposobów powoływania recenzentów czy tzw. nieuczciwości naukowej w postępowaniach o awans naukowy.