Na UW powstała nowa spółka spin-off Inelco, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych powłok ochronnych ze stopów metali wytwarzanych w sposób bezpieczny dla środowiska. Jednym z jej rozwiązań jest technologia dająca możliwość wyeliminowania z produkcji szkodliwego chromu.

Spin-off Inelco został założony przez dr. Pawła Bącala z Wydziału Chemii UW. Uniwersytecka spółka tworzy bezpieczne dla środowiska i tańsze w produkcji powłoki ochronne z wykorzystaniem metod elektrochemicznych. Naukowcy dysponują nowymi materiałami i stopami o właściwościach dekoracyjnych, antykorozyjnych lub nadających się do produkcji elementów konstrukcyjnych.

 

Podstawowym produktem spółki są obecnie stopy niklu, miedzi i wolframu. Badania dr. Bącala nad wolframem doprowadziły do odkrycia nieznanego wcześniej stopu tego metalu i otworzyły nowe perspektywy tworzenia materiałów. Dzięki temu możliwe było opracowanie przez spółkę Inelco technologii pozwalającej zastąpić szkodliwy chrom. Dr Bącal wraz ze współpracownikami prowadzi także zaawansowane prace badawcze nad stopami, które mają potencjał do wykorzystania w ogniwach paliwowych.

 

Ekologiczne rozwiązania

Spółka Inelco chce wdrażać do przemysłu materiały alternatywne w stosunku do tych powszechnie stosowanych, tak by były one mniej szkodliwe dla środowiska, tańsze, a ich sposób uzyskiwania bardziej zrównoważony. Firma nie używa toksycznych odczynników, nie generuje toksycznych odpadów, a wypracowana technologia pozwoliła zmniejszyć liczbę etapów wytwarzania, co oznacza mniej czynności związanych z myciem i czyszczeniem zarówno produktów, jak i sprzętu używanego w produkcji.

 

Zastosowanie ekologicznych rozwiązań ma np. miejsce w przypadku prac nad powłokami dającymi podobny efekt do chromu. – Dysponujemy podobnymi do chromu materiałami, które nie ustępują twardością, mają podobną barwę, mogą dawać połysk jak lustro, a ich wytwarzanie jest znacznie bardziej ekologiczne – nie tylko ze względu na to, że nie wykorzystuje się szkodliwych odczynników i nie używa chromu, ale również z uwagi na fakt, że w ich produkcji zużywa się mniej wody i energii elektrycznej – mówi dr Paweł Bącal, założyciel spółki Inelco.

 

Potencjał wdrożeniowy

Inelco, w ramach odrębnej specjalizacji, zajmuje się poszukiwaniem nowych stopów metali oraz materiałów o określonych właściwościach fizycznych na indywidualne zamówienie producentów. Naukowcy pracują obecnie nad nowymi materiałami. Spółka ma na tym polu pierwsze sukcesy i część odkryć zamierza wkrótce opatentować.

 

Ekologiczne, efektywne i tanie metody wykorzystywane przez spółkę Inelco dają potencjał wdrożeniowy w różnych dziedzinach przemysłu. – Ekologia i zrównoważona produkcja zyskuje coraz większe znaczenie w przemyśle. Wpływ na to mają zarówno regulacje prawne, jak też sami konsumenci, którzy poszukują produktów ekologicznych, wytwarzanych bez szkody dla środowiska – mówi dr Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.