1 sierpnia społeczność Uniwersytetu Warszawskiego włączy się w obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uroczystość upamiętniająca odbędzie się, jak co roku, przy tablicy poświęconej Grupie Bojowej „Krybar”. Z okazji zbliżającej się rocznicy warto przypomnieć wydarzenia, które sprawiły, że pamięć o grupie jest wciąż żywa na UW.

Próba odbicia okupowanego przez wojska niemieckie Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła się w dniu wybuchu powstania – 1 sierpnia 1944 roku. Był to pierwszy z trzech szturmów. Walkę o uniwersytet toczyło wówczas VIII Zgrupowanie I Rejonu I Obwodu AK Warszawa-Śródmieście, które już wtedy nazywano „Krybarem”. 5 sierpnia VIII Zgrupowanie zostało połączone z dwiema innymi jednostkami, tworząc Grupę Bojową „Krybar”. Nazwa pochodzi od pseudonimu dowódcy obu grup (najpierw VIII Zgrupowania, a potem Grupy Bojowej), kapitana Cypriana Odorkiewicza. Kapitan utworzył pseudonim od pierwszych liter imion swoich córek: Krystyny i Barbary.

 

Kolejne ataki na teren uniwersytetu powstańcy z „Krybara” przeprowadzili 23 sierpnia i 2 września. W walkach wykorzystali wozy bojowe „Kubuś” i „Szary Wilk”. „Kubusia” skonstruowali sami na bazie podwozia starej ciężarówki. „Szarego Wilka” stworzyli w wyniku przebudowy przejętego niemieckiego transportera opancerzonego.

 

W 2014 roku Senat uczelni wyróżnił Grupę Bojową „KrybarMedalem UW. Z tej okazji Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego opublikowały też książkę autorstwa dr. Roberta Gawkowskiego z Archiwum UW Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk”. Bohaterowie tamtych wydarzeń opowiadają o historii walk na Powiślu. W książce znajduje się niemal 100 fragmentów wspomnień 31 Krybarowców.

 

Spotkanie upamiętniające powstańcze walki w Warszawie rozpocznie się o godzinie 12.00 przy pamiątkowej tablicy, która znajduje się obok Bramy Głównej UW. Podczas spotkania planowane jest wystąpienie rektora UW i przedstawiciela powstańców oraz złożenie kwiatów pod tablicą.

„Grupa” – film o Grupie Bojowej „Krybar”

Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania na UW powstał film „Grupa”, który opowiada o żołnierzach Grupy Bojowej „Krybar”. Rozszerzona wersja została wzbogacona o archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów z czasów okupacji.