Uniwersytet Warszawski wraz z dziewięcioma pozostałymi szkołami wyższymi będącymi laureatami Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” został oceniony pozytywnie podczas ewaluacji śródokresowej IDUB. Była ona prowadzona w 2023 roku przez międzynarodowy zespół ekspertów.

Pierwszy konkurs w Programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) został rozstrzygnięty przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2019 roku. Nagrodzono wówczas dziesięć polskich szkół wyższych, w tym Uniwersytet Warszawski, który oceniono najwyżej spośród wszystkich zgłoszonych. Laureaci otrzymują w latach 2020–2026 zwiększoną o 10% kwotę subwencji.

 

Znaczenie międzynarodowe

W trakcie ewaluacji analizowano m.in. przygotowanie przez uczelnie raportu samooceny w systemie OSF (Obsługa Strumieni Finansowania), a także zrealizowano dziesięć wizytacji ekspertów w siedzibach szkół wyższych. Ocena została wystawiona na podstawie postępów w przeprowadzaniu transformacji, której stymulowanie to jeden z głównych celów Programu IDUB.

 

Wszystkich dziesięć uczelni, w tym Uniwersytet Warszawski, otrzymało ocenę pozytywną. W ramach ewaluacji śródokresowej nie jest tworzona lista rankingowa.

 

Szczegółowe informacje na temat ewaluacji śródokresowej w Programie IDUB znajdują się na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w liście międzynarodowego zespołu ekspertów do ministra nauki.

Centra doskonałości, ale i dużo wyższa niż zazwyczaj dostępność funduszy na badania, są jednym z widocznych przejawów IDUB. To, co osobiście uważam za największy sukces, to inkluzywny model realizacji tego programu na UW. Powszechny system konkursów wewnętrznych otworzył IDUB na wszystkich członków naszej wspólnoty akademickiej, którzy mają związek z badaniami naukowymi.

 

Taki model podnosi jakość badań, ale też podnosi umiejętność zarządzania projektami, przyzwyczaja do konkurencyjności, pozwala na zmianę podejścia do uczestnictwa w konkursach. Te kompetencje mają ogromne znaczenie dla rozwoju kariery naukowej badaczy i będą przydatne także, a może i przede wszystkim, gdy IDUB się kiedyś skończy. Jednodniowym szkoleniem o konieczności wzięcia udziału w konkursach grantowych byśmy tego nie osiągnęli.

 

prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań

Priorytetowe Obszary Badawcze

W ramach Programu IDUB Uniwersytet Warszawski realizuje siedemdziesiąt działań zaliczających się do pięciu Priorytetowych Obszarów Badawczych:

  • Badania dla Ziemi;
  • U podstaw mikro- i makroświata;
  • Wyzwanie petabajtów;
  • Przekraczanie granic humanistyki;
  • W poszukiwaniu regionalnych rozwiązań dla globalnych wyzwań.

Jedną z najistotniejszych z perspektywy rozwoju naukowego społeczności uczelni inicjatyw jest system wewnętrznych grantów (głównie mikrogranty dla podniesienia potencjału badawczego pracowników oraz wspomaganie aktywności publikacyjnej w modelu Open Access). Realizowane są również m.in. programy indywidualnej organizacji studiów, kompleksowego wsparcia dla doktorantów, międzynarodowe szkoły letnie czy programy dla naukowców wizytujących.

 

Ważnymi elementami realizacji IDUB na UW są też:

  • tworzenie międzynarodowych i krajowych zespołów badawczych;
  • działalność doradczyni ds. ścieżki rozwoju kariery naukowej;
  • wsparcie mobilności pracowników i doktorantów;
  • wprowadzanie dobrych praktyk w zakresie rekrutacji pracowników;
  • wsparcie kobiet w rozwoju kariery naukowej;
  • wsparcie work-life balance.