Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie organizuje cykl spotkań o charakterze biblioterapeutycznym, w których wezmą udział autorzy książek oraz eksperci UW zajmujący się socjologią i psychologią. Pierwsze spotkanie odbędzie się 19 października.
„Pre/teksty” to organizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki. Uczestniczyć w nich będą autorki i autorzy książek oraz badaczki i eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. z zakresu socjologii, psychologii, w tym psychoterapii i biblioterapii. Prelegenci poruszą ważne dla środowiska akademickiego zagadnienia dotyczące zdrowia psychicznego oraz szeroko rozumianego obszaru uzależnień i wykluczenia społecznego. Powiedzą także o możliwych formach pomocy, które oferuje wspólnota uniwersytecka.
Cykl będzie miał charakter biblioterapeutyczny, ponieważ – opierając się na przykładach literackich – uczestnicy spotkań będą rozmawiać m.in. o depresji, neuroróżnorodności, uzależnieniach (alkohol, narkotyki, seks, media), zaburzeniach odżywiania czy transpłciowości.
Pierwsze spotkanie zatytułowane „O biblioterapii i dlaczego nie wszystko będzie dobrze” odbędzie się 19 października o godz. 18.00 w gmachu BUW przy ul. Dobrej 55/56, w sali widowiskowej na poziomie -1. Wydarzenie będzie się koncentrować na rozmowie wokół książki Justyny Sucheckiej pt. „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” (Wydawnictwo W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2022).
Spotkanie z udziałem autorki poprowadzi Anna Karczewska, a uczestniczyć w nim będą: dr hab. Agnieszka Chamera-Nowak z Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, dr Anna Cybulko – rzecznik akademicki UW, oraz dr Dorota Parnowska z Centrum Pomocy Psychologicznej UW.
Cykl „Pre/teksty” jest skierowany do całej społeczności akademickiej UW: studentów, doktorantów, pracowników, a jednocześnie otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania będą odbywać się raz miesiącu. Wydarzenie będzie nagrywane i dostępne na kanale BUW na YouTube.
Kolejne spotkanie zaplanowano na 21 listopada. Gościem BUW będzie autorka książki pt. „Cukry” Dorota Kotas (Wydawnictwo Cyranka, Warszawa 2021). 19 grudnia zaś odbędzie się spotkanie z Jakubem Zającem, autorem książki pt. „Halt. Zapiski z domu trzeźwienia” (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2022).
O uczestniczkach pierwszego spotkania:
- Justyna Suchecka – dziennikarka edukacyjna, przez 11 lat związana z „Gazetą Wyborczą”, od 2019 roku pracuje w TVN24.pl. Autorka książek „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” (2020) oraz „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” (2022). Laureatka nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne (2020) i nominowana do tej nagrody w kategorii wywiad za rozmowę z pisarzem Radkiem Rakiem (2021);
- Anna Karczewska – promotorka kultury i czytania. Prowadzi autorską audycję o książkach „Albo poczytam” w Radio Kampus. Pomysłodawczyni inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie i kobiecych klubów czytelniczych Books&Boobs, prowadząca spotkania z pisarkami i pisarzami. Na co dzień pracuje w Państwowym Instytucie Wydawniczym;
- dr hab. Agnieszka Chamera-Nowak – adiunkt w Katedrze Książki i Historii Mediów na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Absolwentka specjalizacji biblioterapeutycznej Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu (obecnie SKIBA). Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Współautorka książki „Bajka jak lekarstwo. Zastosowanie bajkoterapii w terapii pedagogicznej” (2015). Od wielu lat prowadzi zajęcia z terapeutycznych funkcji książki na studiach podyplomowych UW;
- dr Anna Cybulko – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Wydziału Psychologii UW. Doktorat z nauk społecznych obroniła na Wydziale Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW. Od 2006 roku związana z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji UW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu rozwiązywania konfliktu, komunikacji interpersonalnej oraz dynamiki małych grup. Od 2011 roku powołana na stanowisko rzecznika akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego. Wspiera społeczność akademicką w radzeniu sobie z konfliktami organizacyjnymi i interpersonalnymi oraz w szukaniu rozwiązań dla spraw trudnych i nieoczywistych;
- dr n. med. Dorota Parnowska – specjalista psycholog kliniczny, członkini zespołu Centrum Pomocy Psychologicznej UW. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Psychologii UW, doktorat z zakresu nauk medycznych obroniła w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Pracowała w placówkach medycznych, tj. Szpitalu Nowowiejskim, Instytucie Psychiatrii i Neurologii, Szpitalu Wolskim i Wojskowym Instytucie Medycznym jako psycholog diagnosta, terapeuta biegły sądowy. Jako dydaktyk współpracowała z UW, UKSW, WUM, APS.