Prof. Aleksander Bursche z Wydziału Archeologii UW został uhonorowany Nagrodą Reimara Lüsta. Wyróżnienie jest jedną z najważniejszych niemieckich nagród naukowych. Prof. Bursche jest pierwszym polskim naukowcem, któremu została przyznana nagroda.
Nagrodą Reimara Lüsta (Reimar-Lüst-Preis für internationale Wissenschafts- und Kulturvermittlung) przyznawana jest od niemal 20 lat przez Fundację Fritza Thyssena oraz Fundację Alexandra von Humboldta. Nagradzani są nią przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych z zagranicy, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju trwałych i owocnych relacji naukowych między Niemcami a ich krajami pochodzenia. Patron nagrody, Reimar Lüst, był wybitnym astrofizykiem, jednym ze współtwórców europejskiej kosmonautyki oraz ważną postacią środowiska naukowego w powojennych Niemczech.
Numizmatyk
Prof. Aleksander Bursche jest pierwszym obywatelem Polski w gronie laureatów Nagrody Reimara Lüsta.
Prof. Bursche to archeolog i numizmatyk z Wydziału Archeologii UW. Jest także profesorem wizytującym w Wolfson College w Oksfordzie, Amerykańskiej Akademii w Rzymie, Fundacji Aleksandra von Humboldta i Niemieckiego Instytutu Archeologicznego.
Zainteresowania badawcze prof. Burschego koncentrują się wokół kontaktów świata antycznego z Barbaricum i numizmatyki starożytnej. Zajmuje się popularyzacją archeologii i zarządzaniem dziedzictwem kulturowym. Był pomysłodawcą i współorganizatorem Festynu Archeologicznego w Biskupinie, głównym organizatorem XVI Światowego Kongresu Numizmatycznego, który odbył się w Warszawie w 2022 roku oraz autorem koncepcji i głównym konsultantem multimedialnych seriali edukacyjnych Wieści ze Świata i Poszukiwacze Zaginionych Cywilizacji produkowanych przez Telewizję Polską wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prof. Bursche jest także wiceprzewodniczącym Rady International Numismatic Council, przewodniczącym Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, przewodniczącym Rady DARIAH-PL – największego polskiego konsorcjum w humanistyce, koordynowanego przez Uniwersytet Warszawski..
Prof. Aleksander Bursche koordynował wiele międzynarodowych projektów badawczych, m.in. projekty Narodowego Centrum Nauki MAESTRO: Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły, BEETHOVEN: Imagines Maiestatis oraz projekt w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki: Znaleziska monet rzymskich z ziem Polski i historycznie z Polską związanych. W 2014 roku został odznaczony przez prezydenta RP orderem Polonia Restituta „za wybitne osiągnięcia w badaniach i edukacji archeologicznej oraz w ochronie i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego”, a w 2015 roku Gilljam Prize przez Royal Numismatic Society (Londyn) w dziedzinie antycznej numizmatyki.