O tym, czy możliwa i konieczna jest strategiczna autonomia Unii Europejskiej mówił prof. Andrzej Krzysztof Koźmiński podczas kolejnego spotkania z cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Członkowie wspólnoty akademickiej i goście Uniwersytetu Warszawskiego mieli okazję wysłuchać doktora honoris causa uczelni 25 kwietnia w Starej Bibliotece na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.
– Dziękuję władzom mojej Alma Mater za zaproszenie. Na początek zacznę od wyjaśnienia, skąd temat odbierany jako politologiczny na warsztacie badacza, który zajmuje się przede wszystkim problematyką organizacji i zarządzania. Chodzi bowiem o problematykę strategii – rozpoczął wykład prof. Andrzej K. Koźmiński.
Prof. Andrzej Krzysztof Koźmiński ekspertem w zakresie analizy systemowej oraz zarządzania globalnego i międzynarodowego. W 1963 roku ukończył studia ekonomiczne w ówczesnej Szkole Głównej Planowania i Statystyki, a w 1964 roku socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W wieku 24 lat uzyskał stopień naukowy doktora na SGPiS, a trzy lata później – stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Łódzkim. Tytuł profesora w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymał w 1983 roku. Na Uniwersytecie Warszawskim pracował w latach 1973–2000.
W latach 1981–1987 był dziekanem Wydziału Zarządzania UW, przyczyniając się do reformy tej jednostki. Został pierwszym demokratycznie wybranym dziekanem WZ UW w czasie okresu legalnego funkcjonowania „Solidarności”, pozostając na stanowisku w okresie stanu wojennego. Angażował się w obronę studentów prześladowanych za działalność opozycyjną. 19 stycznia 2022 roku Senat UW przyjął uchwałę w sprawie nadania prof. Andrzejowi Koźmińskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość nadania tytułu odbyła się 16 lutego 2022 roku w Pałacu Kazimierzowskim na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Wzięło w niej udział niemal 150 osób, w tym rektorzy i prorektorzy większości warszawskich uczelni, a także przedstawiciele świata nauki z kraju i zagranicy.
Strategiczna autonomia UE
Podczas kolejnego w tym roku akademickim spotkania z cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie” prof. Koźmiński mówił m.in. o tym, jakie kroki powinna podjąć Unia Europejska i jej poszczególne kraje członkowskie, by zachować autonomię, zapewniając jednocześnie skuteczną współpracę międzynarodową.
– W interdyscyplinarnych zespołach badawczych zajmujących się dynamiką globalnego ładu często pada pytanie: czy twór tak heterogeniczny jak Unia Europejska jest w stanie realizować koherentne strategie choćby w wybranych dziedzinach, takich jak ochrona środowiska czy energia. Jest to w gruncie rzeczy zawoalowane pytanie o zdolność przetrwania Unii w warunkach, które ekonomiści określają jako radykalną niepewność o skali globalnej – mówił prof. Andrzej K. Koźmiński.
Ważnym wątkiem poruszonym w trakcie wykładu były relacje UE z Ukrainą, jak również polityka rolna.