Prof. Jacek Jemielity został dyrektorem Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. 4 października akt powołania wręczył mu prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Akt powołania na stanowisko dyrektora Centrum Nowych Technologii UW został wręczony przez prof. Alojzego Z. Nowaka, rektora UW, podczas uroczystości, która odbyła się w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego.

 

W Centrum Nowych Technologii (CeNT) UW spotykają się naukowcy z różnych dziedzin, by wspólnie prowadzić interdyscyplinarne projekty. Działalność CeNT opiera się na pracy zespołów, które powstają, by prowadzić konkretne projekty naukowe lub edukacyjne. Formuła jednostki sprawia, że jest ona otwarte na nowe pomysły i idee, dlatego zakres badań w niej prowadzonych będzie stale ewoluował i wzbogacał się o nowe dziedziny. Kluczem do zrozumienia idei CeNT jest interdyscyplinarność – wielowymiarowe ujmowanie problemów z perspektywy różnych dyscyplin. Prowadzone są tu badania podstawowe i stosowane, których wyniki pozwalają poszerzyć wiedzę, ale mają też praktyczne zastosowania. Prace te dotyczą takich dziedzin, jak:

  • biologia molekularna o szczególnym znaczeniu dla medycyny i ochrony środowiska, analiza strukturalna związków chemicznych i materiałów;
  • synteza i tworzenie nowych materiałów funkcjonalnych oraz biomateriałów;
  • zastosowania fizyki dla potrzeb nowoczesnej techniki i technologii;
  • technologie informatyczne i ich zastosowania.

W projektach naukowych Centrum uczestniczą też studenci i doktoranci. Efektem tej współpracy są prace dyplomowe – doktorskie, magisterskie, licencjackie. Młodzi naukowcy mogą odbyć w CeNT staże podoktorskie.

 

Centrum Nowych Technologii UW prowadzi także działalność dydaktyczną, organizując cykliczne seminaria.

 

Wybitny chemik

Prof. Jacek Jemielity specjalizuje się w chemii organicznej, bioorganicznej oraz biochemii. Kieruje Laboratorium Chemii Bioorganicznej w CeNT UW. Jest założycielem spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics, która w 2022 roku otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 813 tys. dolarów przyznane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów na dalszy rozwój autorskiej technologii modyfikacji mRNA. Technologia ta może zostać wykorzystana w leczeniu chorób wirusowych i nowotworowych.

 

Prof. Jemielity to jeden z najważniejszych badaczy zajmujących się tematyką mRNA w Polsce. Jego badania dotyczą przede wszystkim syntezy analogów czapeczki mRNA i ich medycznych zastosowań, a także syntezy analogów nukleotydów. Prof. Jemielity publikował w prestiżowych czasopismach naukowych o zasięgu światowym, m.in. „Journal of the American Chemical Society”, „Nature Communications”, „Chemical Science”, „Nucleic Acid Research”, „Organic Letters”, „New Journal of Chemistry”, „Molecular Cell”. Naukowiec jest również autorem dziewięciu patentów lub zgłoszeń patentowych. Był nominowany do European Inventor Award 2018 w kategorii Research. Jest laureatem licznych nagród, w tym Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej