Prof. Krystian Jażdżewski z Centrum Nowych Technologii UW za swoje badania dotyczące nowotworów dziedzicznych otrzymał już biznesowego Oskara. Teraz czytelnicy Gazety Wyborczej wyróżnili go tytułem Człowieka Roku w kategorii nauka.
Zespół prof. Krystiana Jażdżewskiego i dr hab. Anny Wójcickiej, Warsaw Genomics, w 2017 roku rozpoczął realizację programu badań przesiewowych BadamyGeny.pl. Naukowcy potrafią ocenić ryzyko zachorowania na nowotwory dziedziczne, a także powiedzieć, co zrobić, żeby uniknąć choroby.
Naukowcy wykorzystują najnowocześniejsze narzędzie współczesnej genetyki – sekwencjonowanie genomowe, by ocenić ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika, prostaty i wielu innych nowotworów dziedzicznych. Metodologia, którą opracowali, sprawdza wszystkie geny odpowiedzialne za powstawanie raka. Robią to dokładniej i taniej niż gdziekolwiek na świecie.
Po zarejestrowaniu się na stronie www.BadamyGeny.pl i wprowadzeniu danych medycznych wystarczy oddać krew, przekazać próbkę naukowcom (można przesłać kurierem) i poczekać na wyniki. To jedynie 4 mililitry krwi, które mogą uratować nam życie. Koszt badania jest kilkukrotnie niższy niż gdziekolwiek na świecie (599 zł).
Każda osoba z wysokim ryzykiem zachorowania zostanie objęta opieką. Będzie zaproszona na bezpłatną konsultację z lekarzem onkologiem, genetykiem i psychologiem, aby omówić plan zapobiegania lub leczenia.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie programu www.BadamyGeny.pl.
Wyróżnieni w plebiscycie
Człowiekiem roku „Gazety Wyborczej” została Anne Applebaum, pisarka i publicystka. W kategorii biznes i technologie nagrodę otrzymał Michał Borkowski, który stworzył międzynarodowy serwis edukacyjny „Brainly”. W dziedzinie sportu czytelnicy wybrali czterech himalaistów, którzy ruszyli na ratunek Tomaszowi Mackiewiczowi i Elizabeth Revol: Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Jarosława Batora i Piotra Tomalę. W kategorii kultura zwyciężył Dariusz Stoła, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, a w kategorii społeczeństwo obywatelskie nagrodzono Jerzego Owsiaka, założyciela Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Pawła Kasprzaka, lidera ruchu Obywatele RP oraz symbolicznie wszystkich polskich sędziów, którzy walczą o demokrację.