Prof. Karol Karski z Wydziału Prawa i Administracji UW otrzymał tytuł doktora honoris causa Południowoukraińskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Konstantego Uszyńskiego.
Uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa prof. Karolowi Karskiemu odbyła się w Odessie. Rektor Południowoukraińskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Konstantego Uszyńskiego prof. Andriej Krasnożon w swoim przemówieniu podkreślił, że wyróżnienie to zostało przyznane ze względu na wybitne osiągnięcia naukowe związane z badaniem przez prof. Karola Karskiego prawnych aspektów przekształceń terytorialnych i architektury bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Podkreślone zostało także znaczenie udzielanego wsparcia dla przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.
Prof. Karol Karski jest kierownikiem Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim dorobku ma ponad 150 publikacji z zakresu prawa międzynarodowego i Unii Europejskiej, wchodzi w skład szeregu rad naukowych i kolegiów redakcyjnych polskich oraz zagranicznych czasopism naukowych. Jest członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
– To, co do tej pory było w Europie rzeczą abstrakcyjną, czymś, o czym czytaliśmy na kartach wspomnień z czasów II wojny światowej, znowu stało się rzeczywistością – pełnoskalowa wojna w Europie, w tym naloty na niebronione miasta, zabijanie cywilów. Gdy kiedyś czytałem o niemieckich nalotach, nigdy nie sądziłem, że sam kiedyś znajdę się w bezbronnym mieście, gdy będzie ono atakowane, tym razem przez Rosję. To dzisiaj codzienność Odessy, Kijowa i wielu innych ukraińskich miast – mówił podczas uroczystości prof. Karol Karski. – Gdy dowiedziałem się o przyznaniu mi wyróżnienia, gospodarze zapytali mnie, czy chciałbym odebrać je w jakimś bezpiecznym miejscu, czy w Odessie. Odpowiedziałem, że w Odessie, gdyż to tu oni żyją i zmagają się z ciężarem wojny – dodał naukowiec.
Południowoukraiński Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Konstantego Uszyńskiego w Odessie jest jedną z najstarszych instytucji edukacyjnych w Ukrainie i pierwszą na północnym wybrzeżu Morza Czarnego. Swój początek datuje na rok 1817, gdy w mieście tym powstał Instytut Pedagogiczny, działający w ramach sławnego Liceum Richelieu.