Dziekan Wydziału Filozofii UW został członkiem Europejskiej Grupy ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach. To niezależny, multidyscyplinarny organ powołany przez przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jego zadaniem jest doradztwo w zakresie wszystkich polityk i przepisów prawodawstwa Unii Europejskiej, w których wymiary etyczny, społeczny i dotyczący praw podstawowych są powiązane z rozwojem nauki i nowych technologii.

„Nominacja do Grupy jest wyrazem uznania dla Pana cennej pracy oraz wyróżniających się kwalifikacji w odniesieniu do zadań powierzonych Europejskiej Grupie ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach (European Group on Ethics in Science and New Technologies)”, napisała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, w liście powołującym prof. Pawła Łukowa na członka EGE. 

 

Jak czytamy w Decyzji Komisji (UE) 2021/156 z 9 lutego 2021 roku przedłużającej mandat Europejskiej Grupy ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach, EGE powinna zapewniać Komisji „niezależne doradztwo horyzontalne w zakresie wszystkich polityk i przepisów prawodawstwa Unii, w których wymiary etyczny, społeczny i dotyczący praw podstawowych są powiązane z rozwojem nauki i nowych technologii. Komisja może zwrócić uwagę EGE na kwestie uznawane przez Parlament Europejski i Radę za bardzo ważne pod względem etycznym”. 

 

Członkami EGE są wysoko wykwalifikowani i niezależni eksperci. W skład nowo wybranej w styczniu Grupy został powołany prof. Paweł Łuków z UW.

 

Prof. Paweł Łuków jest specjalistą w zakresie etyki normatywnej, bioetyki i filozofii medycyny. Pełni funkcję dziekana Wydziału Filozofii UW i przewodniczącego Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk. Jest również przewodniczącym Komisji Rektorskiej ds. Etyki Badań Naukowych z Udziałem Człowieka na UW. Kierowane przez niego projekty były nagradzane m.in. w konkursie „Public Spaces: Culture and Integration in Europe”, organizowanym przez konsorcjum Humanities in the European Research Area (HERA), czy Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki. Prof. Łuków jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu etyki. Współtworzył również informator UW o przeciwdziałaniu molestowaniu seksualnemu na uczelni.

 

Kadencja członków Europejskiej Rady ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach trwa trzy lata.