Prof. Urszula Foryś z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała Nagrodę Główną Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Hugona Steinhausa. Badaczkę doceniono za zastosowanie układów dynamicznych i teorii sterowania do modelowania dynamiki i leczenia nowotworów oraz za wkład w rozwój biologii matematycznej w Polsce.

– Sukcesy na mojej ścieżce naukowej wiążę przede wszystkim z ludźmi, których spotkałam, zaczynając od promotora mojej pracy magisterskiej i doktorskiej – prof. Wiesława Szlenka. Chciałabym wspomnieć także profesorów Andrzeja Świerniaka z Politechniki Śląskiej i Juana Belmonte-Beitię z Mathematical Oncology Maboratory w Hiszpanii, jak również prof. Mirosława Lachowicza, z którego inicjatywy rozpoczęłam współpracę z zespołem prof. Zvii Agur z izraelskiego Institute for Medical Biomathematics, co ostatecznie zaowocowało Nagrodą im. Hugo Steinhausa. Jestem dumna z samej nagrody i z możliwości współpracy z tak wspaniałymi naukowcami – mówi prof. Urszula Foryś.

 

Jury konkursu doceniło cały dorobek badawczy prof. Urszuli Foryś w dziedzinie modelowania matematycznego w naukach biomedycznych.

 

„Stworzenie pomostu pomiędzy matematyką i jej zastosowaniami w naukach biomedycznych wymagało dogłębnego zrozumienia procesów biologicznych oraz medycznych i twórczego powiązania ich z odpowiednimi teoriami matematycznymi: równaniami różniczkowymi, układami dynamicznymi i teorią sterowania. (…) Badania profesor Urszuli Foryś wytyczają kierunki nowych metod terapeutycznych  i stanowią  podstawę teoretyczną badań klinicznych” – czytamy w uzasadnieniu jury konkursu.

 

Prof. Urszula Foryś pracuje w Zakładzie Biomatematyki i Teorii Gier UW. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się m.in. wokół zastosowań matematyki w biologii i medycynie, układów dynamicznych i równań różniczkowych. Od strony matematycznej badaczka wykorzystuje narzędzia układów dynamicznych do analizowania modeli opisujących przede wszystkim różne procesy towarzyszące rozwojowi choroby nowotworowej oraz leczenie tej choroby, ale też działanie układu odpornościowego, patologie pracy serca, procesy epidemiologiczne i ekologiczne oraz oddziaływania w układach diadycznych.

 

Prof. Foryś jest wiceprezeską Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce.

 

Więcej informacji o Nagrodzie im. Hugona Steinhausa znajduje się na stronie PTM >>