– Dziedziny humanistyczne i społeczne stanowią ogromny potencjał dla innowacyjnych badań, które są wprost potrzebne w medycynie – mówiła prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, podczas debaty „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” zorganizowanej w ramach VI Kongresu „Zdrowie Polaków”.

– Interdyscyplinarność badań jest kluczem do rzeczywistych osiągnięć i rezultatów innowacyjnych badań naukowych. Dziedziny humanistyczne i społeczne stanowią ogromny potencjał dla innowacyjnych projektów, które są wprost potrzebne w medycynie. Gdyby nie etyka, komunikacja i współpraca, nie byłoby rozwoju i wpływu na zdrowie Polaków, a to jest temat dzisiejszego Kongresu. Gdyby nie nauki społeczne, zarządzanie, ekonomia, socjologia i psychologia, nie byłoby spersonalizowanego sposobu spojrzenia na pacjenta czy na człowieka w ogóle – mówiła prof. Ewa Krogulec, odwołując się też m.in. do nowo powstałego Wydziału Medycznego UW oraz rozwijającej się współpracy uczelni z Wojskowym Instytutem Medycznym – Państwowym Instytutem Badawczym.

Prorektor UW ds. rozwoju uczestniczyła w debacie „Nauka dla zdrowia Polaków” zorganizowanej w ramach VI Kongresu „Zdrowie Polaków” przez Fundację „Po Pierwsze Zdrowie”. Podczas rozmowy z przedstawicielami innych uczelni i instytucji naukowych podkreśliła kluczowe obszary medycyny, które w najbliższym czasie powinny być priorytetem dla świata nauki (medycyna spersonalizowana, IT i telemedycyna, bakteriologia i epidemiologia, psychologia medyczna, medycyna środowiskowa, w tym wszystkie kwestie związane ze zmianą klimatu). Gościem honorowym debaty był minister nauki Dariusz Wieczorek.

 

Uczestnicy wydarzenia rozmawiali m.in. o współpracy między uczelniami i dziedzinami nauk w zakresie rozwoju medycyny, wpływie AI na rozwój nauki w zakresie medycyny, w tym diagnostyki i profilaktyki, a także o realnym wpływie nauki na zdrowie Polaków. 

VI Kongres „Zdrowie Polaków” odbywał się od 25 do 27 listopada. Zapis transmisji debaty z udziałem prof. Ewy Krogulec znajduje się na kanale YouTube >>