Kto, jak i dlaczego angażuje się prywatnie w przyjmowanie i wspieranie uchodźców z Ukrainy? Jakie są potrzeby i doświadczenia goszczonych? Co ułatwia, a co utrudnia pomoc dla uchodźców? Na te pytania będzie odpowiadać zespół badaczy z Wydziału Socjologii UW pod kierownictwem prof. Aleksandry Grzymały-Kazłowskiej.
– Projekt powstał z inicjatywy grupy pracowników i studentów-ochotników z Wydziału Socjologii UW w odpowiedzi na wyzwania związane z wojną w Ukrainie. Rozpoczęli oni ad hoc badania osób zaangażowanych w przyjmowanie i wsparcie uchodźców. Pogłębione badania obserwowanego obecnie spontanicznego prywatnego goszczenia oraz wspierania uchodźców z Ukrainy stanowią niezwykle istotny i aktualny temat badawczy pozwalający pełniej zgłębić problematykę community sponsorship – mówi dr hab. Aleksandra Grzymała-Kazłowska, prof. ucz. z Wydziału Socjologii UW.
Kierowany przez nią projekt „Prywatne przyjmowanie i wspieranie uchodźców z Ukrainy” otrzymał dofinansowanie w wysokości 99 800 zł w ramach konkursu Nowe Idee 2B w Priorytetowym Obszarze Badawczym V Programu IDUB.
Zespół złożony z pracowników i studentów Wydziału Socjologii UW chce zbadać sytuację osób angażujących się w prywatne wspieranie uchodźców z Ukrainy w Polsce i Niemczech. Projekt uwzględni perspektywę zarówno osób wspierających uchodźców, jak i samych uchodźców. Podczas badania wykorzystane zostaną indywidualne wywiady pogłębione i wywiady grupowe połączone z warsztatami. Pozwolą one nie tylko zebrać materiał badawczy, ale stworzą też przestrzeń do wymiany doświadczeń i dyskusji grupowej dla osób pomagających. Działania połączone zostaną z warsztatami dotyczącymi wsparcia osób pomagających i komunikacji międzykulturowej. Część warsztatowa będzie współrealizowana przez psychologów mających doświadczenie we wspieraniu wolontariuszy oraz prowadzeniu treningów komunikacji międzykulturowej.
– Badanie porusza szczególnie ważną obecnie problematykę. Wspieranie uchodźców opierające się na zaangażowaniu prywatnych osób jest w Polsce zjawiskiem nowym i bezprecedensowym pod względem skali. Brakuje jednak wiedzy na temat specyfiki zjawiska prywatnego przyjmowania i wsparcia uchodźców z Ukrainy w Polsce. Nie istnieje też kompleksowa diagnoza przeszkód – instytucjonalnych, psychologicznych, kulturowych – stojących przed osobami pomagającymi uchodźcom oraz ich potrzeb i oczekiwań. Mamy nadzieję, że projekt wypełni lukę w wiedzy na temat prywatnego przyjmowania uchodźców z Ukrainy i przyczyni się do rozwoju teorii dotyczącej community sponsorship, a wyniki naszej pracy będą pomocne w planowaniu i realizacji polityk społecznych na poziomie centralnym i samorządowym – tłumaczy prof. Grzymała-Kazłowska.