Prorektor UW ds. rozwoju prof. Ewa Krogulec oraz prof. Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW zostali członkami nowo powołanego Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Gremium będzie udzielać wiedzy eksperckiej w zakresie zapobiegania powodziom oraz przezwyciężania ich skutków.

Komitet składa się z 34 naukowców zajmujących się m.in. inżynierią środowiska, meteorologią i gospodarką wodną, geofizyką, budownictwem wodnym, oceanologią czy pożarnictwem. Wśród nich są prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, i prof. Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych.

Prof. Ewa Krogulec jest geologiem. Zajmuje się badaniami hydrogeologicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony stanu i jakości wód podziemnych. Jest autorką lub współautorką około 200 publikacji naukowych: artykułów, rozdziałów w monografiach, monografii, map. Kierowała ponad 40 projektami badawczymi z zakresu geologii, hydrogeologii i ochrony środowiska. Uzyskała stopień doktora nauk o Ziemi w zakresie hydrogeologii, stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi, a w 2018 roku tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP.

Prof. Artur Magnuszewski jest specjalistą w zakresie nauk o ziemi i środowisku. Naukowiec kieruje Zakładem Hydrologii na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Jego zainteresowania badawcze obejmują modelowanie hydrodynamiczne rzek i zbiorników, procesy fluwialne, metody teledetekcyjne czy zjawiska lodowe. Jest autorem licznych publikacji naukowych. Często udziela wypowiedzi eksperckich w mediach m.in. w zakresie hydrologii, stanu rzek, powodzi czy sytuacji klimatycznej.

Zadaniem ekspertów będzie diagnozowanie zagrożeń powodziowych i proponowanie skutecznych rozwiązań, aby zapobiegać tym zagrożeniom w sposób dogodny zarówno dla ludzi, jak i przyrody. Naukowcy będą też pracować nad zwiększeniem znaczenia nauk o wodzie. Celem Komitetu jest również wypracowanie spójnego i interdyscyplinarnego programu badawczego, który wzmocni bezpieczeństwo wodne Polski.

Działania Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk będą prowadzone we współpracy z innymi komitetami naukowymi i problemowymi PAN, stowarzyszeniami naukowymi, uczelniami, instytucjami rządowymi i pozarządowymi oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych.

Przewodniczącym nowego Komitetu jest prof. Paweł Rowiński, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN.