14 września minęło 20 lat od śmierci Jerzego Giedroycia – wybitnego publicysty i działacza emigracyjnego, byłego studenta Uniwersytetu Warszawskiego. Z tej okazji Studium Europy Wschodniej UW zorganizowało konferencję online poświęconą jego pamięci. Wydarzeniem specjalnym było przekazanie do SEW UW maski pośmiertnej Jerzego Giedroycia, autorstwa Pawła Jocza, ze zbiorów prof. Andrzeja Strumiłły.
Pochodzący z książęcego rodu Jerzy Giedroyc był uznanym publicystą, wydawcą, epistolografem i działaczem emigracyjnym. W latach 1924-1929 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1998 roku przyznano mu tytuł doktora honoris causa UW. Założył i redagował m.in. polskie emigracyjne pismo „Kultura”, wydawane przez Instytut Literacki, w 1947 roku przeniesiony z Rzymu do Maisons-Laffitte we Francji. W tej też miejscowości, 14 września 2000 roku Jerzy Giedroyc zmarł.
Z okazji 20. rocznicy śmierci Księcia Redaktora Studium Europy Wschodniej (SEW) UW zorganizowało konferencję naukową poświęconą jego pamięci. Podczas sesji polscy, litewscy, białoruscy i ukraińscy intelektualiści opowiedzieli o życiu i zasługach Jerzego Giedroycia. Transmisja konferencji dostępna jest na Facebookowym profilu SEW UW >>
Wydarzeniem specjalnym była uroczystość przekazania do Studium Europy Wschodniej UW maski pośmiertnej Jerzego Giedroycia, autorstwa Pawła Jocza, ze zbiorów zmarłego w kwietniu tego roku prof. Andrzeja Strumiłły. Trafi ona jako depozyt do Muzeum UW.
Uroczystość odbyła się w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej, pod tablicą poświęconą Jerzemu Giedroyciowi. – Przy wykorzystaniu wszystkich zapasów dyplomacji udało mi się przekonać panią Annę Strumiłło do wypożyczenia maski, która trafiła do rąk jej ojca, prof. Andrzeja Strumiłły, dla uczczenia tego 20-lecia – powiedział Jan Malicki, dr h.c., dyrektor SEW UW.
Maska pośmiertna Jerzego Giedroycia została wykonana przez rzeźbiarza Pawła Jocza. Jak tłumaczyła obecna na uroczystości Anna Strumiłło, odlew trafił do jej ojca z uwagi na relacje rodzinne Joczów i Strumiłłów, a także solidarność wokół spraw związanych z Wileńszczyzną, która łączyła zarówno ich, jak i Jerzego Giedroycia.
– Chciałbym pogratulować organizacji przez Studium Europy Wschodniej sesji poświęconej Jerzemu Giedroyciowi, a także bardzo serdecznie podziękować pani Annie Strumiłło za reprezentowanie koncepcji Księcia Jerzego Giedroycia dotyczącej współpracy międzynarodowej, pojednania narodów i rozszerzania przyjaźni. Dziękuję także za to, że była Pani uprzejma przekazać w depozyt Uniwersytetu Warszawskiego maskę Jerzego Giedroycia. Dziękuję również panu dyrektorowi Janowi Malickiemu i dyrektorowi Muzeum UW dr. hab. Hubertowi Kowalskiemu za podjęcie trudu przekonania, że Uniwersytet Warszawski jest właściwym miejscem do prezentowania nie tylko myśli ludzi działających współcześnie, ale także – pośmiertnie – dorobku ludzi zasłużonych, dla uczczenia ich działalności i życia – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, zapewniając o tym, że wypożyczona Uniwersytetowi maska będzie przez uczelnię godnie traktowana i prezentowana.