Smacznie i ze wspomnieniami – tak zapowiada się specjalna publikacja przygotowywana z okazji 200-lecia UW. Redaktorzy książki czekają na uniwersyteckie przepisy kulinarne.

Sorbona jada w paryskich restauracjach, Oxford i Cambridge spotykają się w common rooms, gdzie niekiedy te same potrawy serwowane są od kilkuset lat, a do posiłków zasiada się wspólnie przynajmniej raz dziennie. A gdzie jadała i nadal jada społeczność UW?

 

Z okazji 200. urodzin uczelni powstaje nietypowa publikacja – książka kucharska o roboczym tytule „UW w kuchni”. Publikacja będzie zawierała zbiór esejów dotyczących nawyków żywieniowych studentów i pracowników UW oraz anegdoty związane z kulinariami na uczelni.

 

– Jubileuszowa książka o jedzeniu, piciu i gotowaniu nie jest ekstrawagancją, lecz uznaniem ważnego w kulturze polskiej, choćby już w czasach Mikołaja Reja, faktu, że temat ten jest cennym elementem dobrego życia – przekonuje redaktor książki, antropolog prof. Jacek Kurczewski. – Książka połączy zrekonstruowaną tradycję naszej uczelni oraz konstrukcję pewnej propozycji kulinarnej będącej istotnym punktem w budowaniu tożsamości kolejnych pokoleń społeczności UW – dodaje badacz.

 

Redaktor książki zachęca do współpracy wszystkich, którzy mogą odtworzyć wspomnienia kulinarne związane z wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego, a także tych, którzy dziś są związani z uczelnią i chcieliby zaangażować się w prace nad zbiorem. Spośród nadesłanych propozycji redakcja wybierze 30 receptur, które zostaną zamieszczone w książce.