Funkcjonalny akademik, nowoczesna przestrzeń sportowa, ogród rekreacyjny na dachu, stołówka z ofertą dań wegańskich. To tylko wybrane udogodnienia, z których skorzystać mogą studenci Uniwersytetu Warszawskiego.
Na UW systematycznie podejmowane są działania, których celem jest stworzenie komfortowych warunków studiowania i pracy. Z myślą o potrzebach studentów powstają nowe lub modernizowane są już istniejące budynki wydziałów, akademiki oraz przestrzenie sportowe. Działania te konsultowane są ze studentami, którzy przekazują swoje opinie i sugestie. Nowe lub zrewitalizowane przestrzenie to nie tylko komfortowe i funkcjonalne sale wykładowe oraz nowoczesne wnętrza, ale także miejsca, gdzie studenci mogą wspólnie się uczyć lub spędzić wolny czas. Wszystkie budynki są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, zawierają także rozwiązania proekologiczne.
W 2022 roku zakończona została budowa gmachu przy ul. Dobrej 55 na warszawskim Powiślu – nowoczesnej przestrzeni, w której prowadzone są kształcenie i badania w dziedzinie neofilologii oraz lingwistyki. Na dachu tego budynku znajduje się ogród, gdzie można odpocząć wśród zieleni po zakończonych zajęciach. Od kilku lat studenci i pracownicy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych korzystają ze zrewitalizowanego Gmachu Audytoryjnego na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu. Studenci nauk ścisłych i przyrodniczych mogą studiować w nowoczesnych gmachach, m.in. Wydziału Fizyki, Centrum Nowych Technologii oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych.
Można korzystać już także m.in. z budynku Prorektorskiego, który umożliwia rozwój kształcenia i badań z zakresu orientalistyki i nauk o kulturze i sztuce. Wkrótce do zrealizowanych inwestycji dołączą kolejne, będą to: budynek naukowo-dydaktyczny na kampusie na Ochocie oraz nowy akademik na Służewiu.
UW rozwija się także poza Warszawą. Przykładem może być nowoczesne Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej (ECEG) w Chęcinach. Obiekt położony jest w malowniczych Górach Świętokrzyskich. ECEG zapewnienia dostęp do najbardziej nowoczesnych technologii badawczych. Dzięki temu możliwe jest wdrażanie programów i realizacja badań naukowych przez studentów i pracowników uniwersyteckich z całego świata.
Przytulnie i funkcjonalnie
Gmach akademika nr 7 znajduje się pomiędzy ulicami Sulimy a Puławską w Warszawie. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do niego od nowego roku akademickiego. W gmachu zaprojektowano 130 pokoi, przeznaczonych dla 380 studentów i doktorantów, w tym obcokrajowców studiujących i pracujących na uczelni.
Zainteresowane osoby mogą także skorzystać z pozostałych domów studentów UW, które znajdują się przy ul. Żwirki i Wigury (DS nr 1 i DS nr 2), ul. Kickiego (DS nr 3), ul. Zamenhofa (DS nr 4 ), ul. Smyczkowej (DS nr 5), ul. Radomskiej (DS nr 6). Łącznie w domach studenta dostępnych jest ponad 2,2 tys. miejsc dla studentów. Informacje o możliwości skorzystania z miejsca w akademiku znajdują się na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej UW >>
Na sportowo
Pływanie, wspinaczka górska, piłka nożna, judo – m.in. te dyscypliny będzie można uprawiać w nowym Centrum Sportu i Rekreacji UW, które powstanie na warszawskiej Ochocie. Gmach będzie dwukrotnie większy od dotychczasowego centrum sportowego UW przy ul. Banacha. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2025 rok. W nowym budynku odbywać się będą zajęcia sportowe dla studentów, a także doktorantów i pracowników uczelni organizowane przez Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UW. Aktualnie prowadzone są one w kilku miejscach: m.in. w obecnym budynku Centrum Sportu i Rekreacji, w przestrzeni sportowej w podziemiach BUW na Powiślu oraz przy ul. Karowej. Oferta sportowa UW dostępna jest na stronie Studium Wychowania Fizycznego i Sportu >>
Smacznie i zdrowo
Stołówka uniwersytecka znajduje się na terenie kampusu głównego, przy bramie wjazdowej od ul. Oboźnej, obok budynku Wydziału Polonistyki. Od września do czerwca na stołówce można zjeść obiad w ramach wykupionego abonamentu lub dowolnie wybrane danie z aktualnej oferty, w której codziennie pojawia się również danie wegańskie. Posiłki można kupić także na wynos.
Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z Biurem Spraw Socjalnych UW >>