13 czerwca w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego w Pałacu Kazimierzowskim odbyła się debata o Unii Europejskiej. Z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do UE rozmawiali przedstawiciele świata nauki, polityki, Kościoła i organizacji gospodarczych.

Zorganizowana przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i Fundację Konrada Adenauera debata odbyła się pod honorowym patronatem rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka, który był również jednym z panelistów podczas wydarzenia.

– Integracja z Unią Europejską zmieniła wszystkie sfery naszego życia, zarówno polityczno-społeczną, jak i gospodarczą. Z perspektywy czasu widać, jak dobra to była decyzja, również dla szkolnictwa wyższego i Uniwersytetu Warszawskiego. Europejskie uczelnie otworzyły się dla naszych studentów i pracowników,  którzy następnie wrócili do kraju z nowymi doświadczeniami i pomysłami. Naukowcy z UW z powodzeniem korzystają z unijnych grantów, a Uniwersytet rozwija swoją infrastrukturę korzystając także z funduszy unijnych – wskazywał podczas debaty rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele świata polityki, nauki, biznesu i Kościoła, którzy rozmawiali o przystąpieniu Polski do struktur europejskich, zmianach gospodarczych i społecznych związanych z integracją oraz o przyszłości Polski w UE i istniejących wyzwaniach. Wśród panelistów byli również: Hanna Suchocka, premier RP w latach 1992–1993, kard. Kazimierz Nycz, przedstawiciel fundacji Konrada Adenauera Roland Freudenstein oraz prof. Piotr Wilczek, ambasador RP w Wielkiej Brytanii, pracownik Wydziału „Artes Liberales” UW.