– Kiedy pierwszy raz przeczytałem książkę „Mały Książę”, a chyba byłem wtedy w gimnazjum, zaczarowała mnie totalnie. Wracałem do niej wiele razy – tak o książce Antoine’a de Saint-Exupéry’ego mówi Mateusz Szymkowiak, reporter i prezenter telewizyjny, absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Publikujemy pierwszy odcinek czwartej edycji cyklu Czytaj z UW.

Mateusz Szymkowiak to reporter i prezenter, uznawany za jednego z najciekawiej debiutujących w telewizji w ostatnich latach. Jest związany z Telewizją Polską i Iberionem. Jako konferansjer prowadził m.in. koncerty Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i Eurowizji Junior. Od lat relacjonuje najważniejsze krajowe i zagraniczne wydarzenia rozrywkowe i kulturalne. Swoje felietony o kulturze publikuje także w magazynie „La Vie”. Mateusz Szymkowiak studiował socjologię na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

 

– Książka to zaraz po uczuciach i emocjach coś najpiękniejszego, co można podarować drugiej osobie – mówi Mateusz Szymkowiak, reporter i prezenter telewizyjny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. – Kiedy pierwszy raz przeczytałem Małego Księcia, a chyba byłem wtedy w gimnazjum, zaczarowała mnie totalnie, wracałem do niej wiele razy – dodaje.

 

Pięćset milionów dzwoneczków

Powiastka filozoficzna autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. Mały Książę to arcydzieło literatury światowej. Jest uniwersalną opowieścią o miłości, przyjaźni, zaufaniu i trosce o bliźniego.

 

– Często czytam tę książkę we fragmentach, przypominam sobie cytaty – mówi Mateusz Szymkowiak i podaje przykłady: – „A oto mój sekret. Jest bardzo prosty. Dobrze się widzi tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” albo: „Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego. Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz mądry” czy „Lubię nocą słuchać gwiazd. Są jak pięćset milionów dzwoneczków”. I ten najpiękniejszy: „Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”.

 

 

Wielość znaczeń

Książka jest wieloznaczna. W sensie dosłownym można traktować ją jak baśń dla dzieci, ale utwór posiada także cechy przypowieści. Opisane tam postaci, przedmioty i sytuacje są punktem wyjścia do rozważań na temat relacji międzyludzkich, samotności i najważniejszych życiowych wartości. Lektura przepełniona jest mądrościami życiowymi i aforyzmami, a także symbolami.

 

– Symbole składają się na głęboki przekaz książki, który zachęca do refleksji nad istotą relacji międzyludzkich i wartością prostoty w życiu – wyjaśnia Mateusz Szymkowiak i dodaje: – To opowieść o dorastaniu do prawdziwej przyjaźni i miłości.

 

Antoine de Saint-Exupéry urodził się 29 czerwca 1900 roku w Lyonie we Francja. Pochodził z arystokratycznej rodziny. Jego pasją było lotnictwo. W swoich utworach głosił ideały humanizmu, twierdził, że aby pisać trzeba żyć i mieć coś do powiedzenia. Małego Księcia – powiastkę filozoficzną skierowaną zarówno do młodego, jak i dorosłego czytelnika – wydał w 1943 roku. Zginął tragicznie 31 lipca 1944 roku podczas lotu zwiadowczego.

Mały Książę został przetłumaczony na ponad 270 języków. Najpopularniejszym wydaniem książki jest to z ilustracjami autora z 1942 roku.

 

Książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego Mały Książę znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w wolnym dostępie w dziale Język. Literatura.