Komisja Europejska chce przybliżyć naukowcom ideę rozwoju kariery i możliwości, jakie w tym zakresie oferuje Europa, dlatego wysłała w trasę autobus promujący sieć Euraxess. 17 marca autobus zaparkował na kampusie głównym UW.
Motywem przewodnim całej inicjatywy jest hasło „Mobilise your research career”, a spotkanie zorganizowane na UW było jednym z wielu. Na trasie autobusu jest aż 29 miast w 20 krajach europejskich.
Euraxess – strefa naukowców
Euraxess to inicjatywa zakrojona na szeroką skalę, jednak jeszcze nie wszyscy naukowcy wiedzą o jej istnieniu. – Takie spotkania jak to dzisiejsze są bardzo potrzebne. Chcemy pokazać badaczom, że w ogóle istnieje coś takiego jak Euraxess, że służymy pomocą tym, którzy starają się o uzyskanie grantu na badania. Informujemy o stypendiach, ofertach pracy, pomagamy również w kwestiach prawno-administracyjnych, takich jak załatwianie wizy, czy znalezienie zakwaterowania – mówi Monika Kornacka, współorganizatorka wydarzenia.
W Pałacu Kazimierzowskim odbyło się kilka sesji dotyczących mobilności międzynarodowej i możliwości, jakie stoją przed badaczami. Uczestnicy dowiedzieli się, jak napisać naukowe CV, na co należy zwracać uwagę, planując karierę naukową i co zrobić, żeby prowadzenie zajęć nie było nudnym obowiązkiem, lecz twórczym eksperymentem.
O planowaniu kariery naukowej mówiła m.in. dr Justyna Olko-Bajer, stypendystka grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Uczestnicy mogli też uzyskać informacje o aktualnie dostępnych grantach – w gmachu Dawnej Biblioteki udzielali ich pracownicy FNP, NCBiR, Komisji Fulbrighta i innych instytucji. Powodzeniem cieszył się również specjalny autobus Euraxessu, w którym można było zrobić sobie profesjonalne zdjęcie do CV.
Organizatorzy zachęcali też do odwiedzania strony Euraxess, na której znajduje się największa w Europie baza ofert pracy i ofert stypendialnych. Jest w czym wybierać – obecnie w serwisie jest około ośmiu tysięcy tego typu ogłoszeń. Naukowcy mogą wgrać do bazy swoje CV, które będzie widoczne dla pracodawców, a także ustawić sobie tzw. jobalert.
Przystanek Uniwersytet
– Cieszę się, że spotykamy się w tym miejscu. Uniwersytet Warszawski był jest i będzie otwarty nie tylko dla tych, którzy tu studiują i pracują, ale także dla osób z innych uczelni – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, prorektor UW podczas spotkania. Spotkania, które można traktować jako wydarzenie inicjujące serię wykładów, warsztatów i szkoleń poświęconych mobilności naukowców i planowaniu kariery. Inicjujące, bo tego typu wydarzeń będzie na Uniwersytecie więcej.
30 grudnia 2013 roku dowiedzieliśmy się, że to właśnie Biuro Obsługi Badań UW będzie Regionalnym Punktem Kontaktowym Centrum Programów Badawczych UW w ramach programu „Horyzont 2020”. Nasza uczelnia utworzyła konsorcjum z Politechniką Warszawską, Szkołą Główną Handlową, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego i Akademią im. Leona Koźmińskiego. Uniwersytet, jako lider konsorcjum, jest zobligowany do organizowania inicjowanych przez Komisję Europejską warsztatów, szkoleń i konferencji dotyczących planowania kariery naukowej i międzynarodowej mobilności.
Więcej informacji o sieci Euraxess