W lipcu mija sześć lat od inauguracji strategicznej współpracy między UW a Uniwersytetem w Cambridge dotyczącej programu studiów polskich na brytyjskiej uczelni. Uczestnicy tegorocznej konferencji „The Future of Polish Studies” rozmawiali o możliwościach i perspektywach innowacyjnego rozwoju Polish Studies.

28 września 2017 roku w Pałacu Kazimierzowskim zainaugurowano strategiczną współpracę między UW a Uniwersytetem w Cambridge dotyczącą wspólnego rozwijania programu studiów polskich na brytyjskiej uczelni. Wcześniej, 14 lipca 2017 roku, Uniwersytet Warszawski i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zawarły umowę z Uniwersytetem w Cambridge na kontynuację funkcjonowania Polish Studies. Zawierała ona zapisy o prowadzeniu studiów polonoznawczych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, a także realizacji wspólnych polsko-brytyjskich projektów naukowych.

 

Cambridge Polish Studies to realizowany od 2014 roku w Departamencie Slawistycznym Uniwersytetu w Cambridge program, dzięki któremu ta brytyjska uczelnia stała się kluczowym ośrodkiem studiów nad Polską i promocji polskiej kultury zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie. W jego ramach odbywają się innowacyjne kursy dla studentów poświęcone językowi, literaturze i kulturze Polski. Organizowane są również wydarzenia otwarte, w tym wykłady, debaty, pokazy filmów, spotkania z pisarzami i artystami oraz konferencje naukowe.

 

Spotkanie ekspertów

Jednym z takich wydarzeń była konferencja „The Future of Polish Studies” zorganizowana w lipcu na Uniwersytecie Warszawskim. W wydarzeniu wzięło udział wielu ekspertów w zakresie studiów polskich, m.in. z University of Aberdeen, University of Michigan, University of Toronto czy Polish Cultural Institute w Londynie. Wystąpili również przedstawiciele środowiska akademickiego z uczelni polskich. Uczestnicy rozmawiali o Polish Studies w kontekście historii, literatury, rozwiązań cyfrowych czy nauk społecznych.

– Uniwersytet Warszawski gościł czołowych ekspertów z wielu dyscyplin, którzy spotkali się, by wspólnie omówić stan i możliwości innowacyjnego rozwoju szeroko rozumianych Polish Studies. Szczególnie ważne było zastanowienie się nad tym, co Polish Studies mogą oznaczać, w jaki sposób można nawiązać efektywną współpracę interdyscyplinarną, które konkretne problemy badawcze i podejścia teoretyczne są dziś najbardziej znaczące i w jaki sposób można efektywnie współpracować z szerszą publicznością i instytucjami. Rozmawialiśmy też o tym, jak muszą zmienić się badania regionu Europy Środkowej i Wschodniej w związku z pełnoskalową wojną, którą Federacja Rosyjska wydała Ukrainie – mówi prof. Robert Sucharski, dziekan Wydziału „Artes Liberales” UW, współorganizatora konferencji.