Naukowcom z Uniwersytetu w Wiedniu oraz Austriackiej Akademii Nauk udało się zarejestrować obraz przy użyciu fotonów, które nie miały styczności z fotografowanym obiektem.
Fizycy wykorzystali do eksperymentu splątane fotony o różnych długościach fali. Pierwszy wykorzystano do oświetlanie obrazu, a następnie zniszczono. Drugi nie miał styczności z obiektem, ale dzięki splątaniu z pierwszym mógł posłużyć do uzyskania obrazu na kamerze. Do badań użyto sylwetki kota, nawiązując w ten sposób do doświadczenia myślowego zw. kotem Schrödingera.
Artykuł na temat eksperymentu ukazał się w najnowszym numerze „Nature”, opublikowanym 28 sierpnia 2014 r. Jednym z autorów tekstu „Quantum imaging with undetected photons” jest dr Radek Łapkiewicz, związany z Wydziałem Fizyki UW. – Nowa metoda obrazowania pozwala wybrać do oświetlenia obiektu długość fali światła, dla której nie istnieją detektory, a obraz oglądać w zakresie widma, gdzie dysponujemy dobrymi kamerami – tłumaczy dr Łapkiewicz.
Pracę magisterską „Metody charakteryzacji ultrakrótkich impulsów laserowych” młody fizyk obronił w 2008 roku pod kierunkiem prof. Czesława Radzewicza. Obecnie przebywa w Wiedniu, gdzie pod kierunkiem prof. Antona Zeilingera obywa stypendium dla postdoc’ów. W przyszłym roku planuje powrót na Uniwersytet Warszawski.
Artykuł „Quantum imaging with undetected photons” dostepny jest na:stronie „Nature”