Dr hab. Mariana Derzsi z CeNT UW jest pierwszą Słowaczką, która uczestniczy w akcji „Science: it’s a girl thing!”. Opowiada kobietom, co to znaczy być naukowcem.

 

Akcja „Science: it’s a girl thing!” jest częścią kampanii „Women in Research and Innovation” Komisji Europejskiej ds. Badań i Innowacji. Zachęca ona kobiety do rozwijania zainteresowań i przekonuje je, że nauka to dobra ścieżka zawodowa.

 

Do udziału w akcji „Science: it’s a girl thing!” poszukiwane są kobiety naukowcy głównie z krajów, które dotychczas nie miały w tej akcji swoich przedstawicielek. Dr hab. Mariana Derzsi dostała zaproszenie z portalu mobilnych naukowców Euraxess Komisji Europejskiej i krajów biorących udział w europejskim programie ramowym na rzecz badań i rozwoju technologicznego. Natychmiast na nie odpowiedziała.

 

Teraz mailowo lub za pośrednictwem portalu społecznościowego udziela rad młodym kobietom, które rozważają karierę naukowca. Na tym ostatnim ma swój profil naukowca. – Dziewczyny mogą się ze mną kontaktować poprzez tę stronę i zadawać dowolne pytania dotyczące nauki i życia kobiety naukowca. Na tej stronie są zamieszczone profile kobiet z rożnych krajów i dziedzin naukowych. W taki sposób inicjatywa ta chce dotrzeć do dziewczyn – głównie nastolatek – rożnego pochodzenia. Ważne jest głównie to, że dziewczyny mają możliwość prywatnego kontaktu z konkretną kobietą naukowcem. Mogą zadawać pytania, których nie zadałyby publicznie – opowiada dr hab. Mariana Derzsi.

 

Badaczka pracuje w Laboratorium Technologii Nowych Materiałów Funkcjonalnych w Centrum Nowych Technologii UW. Jest fizykiem. Uczyła się i pracowała w Stanach Zjednoczonych i na Słowacji. Od stycznia współpracuje we Francji z grupą włoskich naukowców. W akcji Komisji Europejskiej jest wolontariuszką. Można się z nią porozumiewać w języku polskim, słowackim, angielskim i francuskim.